Których materiałów powinniśmy użyć jak też jak ułożyć nawierzchnię z bruku, ażeby alejki, dróżki w ogrodzie czy podjazdy wytrzymały długie lata i były funkcjonalne?
Dobierając płyty granitowe, trzeba brać pod uwagę nie jedynie estetykę nawierzchni, lecz również praktyczne względy.

architekt

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Przed zakupem kostki dobrze jest przemyśleć, gdzie oraz w jakim celu będzie kładziona kostka kostka granitowa strzegom granitowa, od tego zależy jej typ. Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, jaki będzie się po niej odbywał (płyta granitowa). W punktach, w których jest to ruch pieszy, przykładowo na dróżce w ogródku, starczy zastosować kostkę o grubości 4 czy 6 cm. Na podjeździe do garażu musimy ułożyć bryłę o grubości przynajmniej sześciu cm. Jeśli jednak przewidziany jest ruch aut ciężarowych, musimy wybrać bryłkę o grubości 8 cm lub więcej. Dla wytrzymałości nawierzchni najistotniejsze jest bowiem należyte dopasowanie grubości kostki – zależnie od obciążeń, jakie będą na nią oddziaływały.
Rozmiar kostki zależy od rozmiarów nawierzchni. Jeżeli dla przykładu komponujemy wąską alejkę, lepiej wybrać niedużą kostkę o prostym wzorze niż wielką, wyrazistą i skomplikowaną (sprawdź szczegóły o kostce granitowej). Unikniemy jej docinania, a przez to niekorzystnego marnowania materiału.
Kształt a także rodzaj kostki dobiera się też wziąwszy pod uwagę miejsce oraz przeznaczenie powierzchni, na jakiej kostka brukowa ma zostać położona.

W centrum miasta czy w zabytkowym otoczeniu lepsze będzie wzornictwo nawiązujące obrysem do tradycyjnych bruków. W grupie tejże występują, zarówno drobne kostki, jak też większe i masywniejsze kostki, imitujące bruk klasyczny. Strzegomski Producent kostki granitowej na jakiego postawimy powinien być sprawdzony.