Urządzenia przemysłowe, w szczególności pracujące przy różnego rodzaju pracach drogowych, wykopaliskowych czy górniczych muszą być należycie wytrzymałe i mocne. Jeżeli łyżka od koparki czy stalowe lemiesze łamałyby się raz na tydzień, to przede wszystkim nie można by było nic do końca zrealizować, a po drugie koszty napraw i wymiany części byłyby ogromne. Dlatego też w każdej maszynie, która musi ciężko i bezawaryjnie pracować, konieczne jest użycie odpowiedniej jakości materiałów.

Blacha i stal

Autor: PROJECT_MANAGER
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nawet podniesie to proces produkcji i sprzęt stanie się sporo droższy, to jednak długa i bezawaryjna praca z całą pewnością to zrekompensuje (dodatkowe info). Przekonało się o tym wielu biznesmenów, którzy skusili się na tani, lecz gorszy jakościowo sprzęt, a kiedy uległ on uszkodzeniu, to całkowite straty które wyszły z tej przyczyny sporo przewyższały wyższą cenę zakupu. Dlatego też podczas planowania zakupów przykładowo maszyn budowlanych nie warto pozornie oszczędzać, znacznie korzystniej będzie nawet większym kosztem kupić sprzęt dobre jakościowo, co do którego będzie pewność, że posłuży wiele długich lat, a nieliczne problemy będą naprawione w krótkim czasie.
Od pewnego czasu w maszynach które są narażone na bezpośrednią styczność z kamieniami, ziemią czy żwirem do najciężej pracujących części używane są blachy trudnościeralne. Jak sama ich nazwa pokazuje, cechują się one dużą odpornością na ścieranie spowodowane mechanicznymi uszkodzeniami. Ponieważ ten typ stali jest drogi, to wykonywane są z niego fragmenty takie jak łyżki koparek, bębny maszyn do kruszenia (maszyna do kruszenia skał) czy też lemiesze do spychaczy i pługów. Użycie takie stali sprawi, że kruszarka albo koparka nie powinny się psuć co kilka dni. Oczywiście jak to z każdym sprzętem może się stać, przy dłuższym użytkowaniu również elementy zrobione z najtwardszej stali mogą ulec zniszczeniu, lecz występuje to znacznie rzadziej, niż przy elementach zrobionych z mniej wytrzymałych surowców (link do strony firmowej). Wśród stali trudnościeralnych na szczególną uwagę zasługują stale , części wykonane z nich przeznaczane są do bardzo ciężkich robót i w każdej sytuacji dają sobie radę.