Jako gatunek ludzki możemy pochwalić się szeregiem osiągnięć w wielu dziedzinach. To nasz powód do dumy, nasz wkład w postęp świata, z którego możemy korzystać. I korzystamy. Najlepszym przykładem jest prawdopodobnie budownictwo i rozwój różnorodnych form w zakresie architektury. Jak pokazują przykłady najlepszych projektów najbardziej korzystne połączenie to nowoczesność i tradycja, czyli coś, co można określić mianem doświadczenia z dodatkiem świeżej krwi. W taki sposób możemy na pewno mówić o ceramice w budownictwie.

wazony i donice

Autor: Ter Steege Poland

Wyroby ceramiczne używane już były w okresie starożytnym. Aby wspomnieć najbardziej znane przykłady, jak starożytny Egipt, Mezopotamia czy Persja. Zresztą stosowano je wszędzie, też w starożytnej Grecji, Rzymie, w krajach arabskich czy w Europie w okresie gotyku. Wielka popularność tego materiału bierze się głównie z jego oczywistych zalet. Przede wszystkim trwałość i wytrzymałość, a również piękny, szlachetny wygląd. Aktualnie z chęcią powracamy do tej tradycji okraszając ją dodatkiem czegoś nowoczesnego.

Chyba najbardziej dostrzegane jest to w loftach, zobacz to w dziale: . Cegła jest tam faktycznie najważniejsza, lecz spotkać także można profesjonalne elementy drewniane i kamienia, co się jednak odróżnia to metal i szkło. To są te nowoczesne elementy, jakie można by pomyśleć, iż nie będą dopasowane, ponieważ są w zupełności z „innej bajki”. Jak się jednak okazuje pozory są bardzo mylące, gdyż połączenie drewna, szkła, cegły i metalu to zapewnienie czegoś niezwykłego, czegoś co możemy określić jako esencję tradycji i nowoczesności, i to w najbardziej profesjonalnym wydaniu. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, choć niestety lofty są dość drogie. Na zamieszkanie w takim miejscu mogą sobie pozwolić tylko osoby dosyć zamożne. Powód jest jasny, nie ma wiele tego takich miejsc, więc towar jest niedostępny i pożądany. Co więcej, lofty przeważnie są duże, to też ma wpływ na wartość.

usługi budowlane

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście zaczyna się interesujący trend we współczesnej architekturze – budowanie nowych loftów, które staną się osiągalne dla coraz większej liczby osób. Kiedy będą bardziej dostępne to cena naturalnie zacznie być bardziej normalna. To świetna wiadomość dla osób, które marzą o mieszkaniu w takim miejscu, a niestety obecnie nie mają szans na powodzenie tych planów. Przyszłość jednakowoż w tej kwestii rysuje się korzystniej – .