Szafa – mebel wolno stojący lub zabudowany we wnęce ściany, zamykany drzwiami, w użyciu do przechowywania różnych przedmiotów, takich jak ubrania, książki czy naczynia. Najczęstszym oprzyrządowaniem szafy są: półki, drąg do wieszania ubrań na wieszakach, szuflady, zwierciadło, wieszak na paski, krawaty itd.

Szafa to mebel o konstrukcji skrzyniowej, w stosunku od formatów jedno bądź wieloczęściowy, dodatkowo prawdopodobnie być wyposażony w szuflady i lustra. Znajduje zastosowanie w sypialni oraz przedpokoju. Szafa garderobiana to jeden spośród najważniejszych, bezpośrednio strategicznych paragrafów w każdym domu czy mieszkaniu. Producenci mebli gotowych oferują bardzo specyficznie zaplanowane szafy, jednak mebel standardowy nigdy nie przyzwoli na wykorzystanie przestrzeni tak jak zabudowa wykonana na wymiar. Jak pokazuje analiza wyników wyszukiwania np. frazy szafy na wymiar Warszawa, w dużych miastach szczególnie popularny jest trend decydowania się na szafy na wymiar. Najczęściej wyszukiwane frazy to nie tylko meble na wymiar Warszawa, ale również Poznań czy Wrocław).

Projektując wnętrze zabudowy powinno się przemyśleć, jakiego rodzaju ubrania, dodatki i akcesoria będą w niej przechowywane. Z pomocą może przyjść np. choć to z pewnością nie jedyne użyteczne źródło, które znacznie przyśpieszy i ułatwi Twój wybór. Przez wzgląd osobliwym wieszakom, drągom i organizatorom dedykowanym cielesnym cząstkom garderoby znacznie łatwiej utrzymać porządek. Kosze na buty i bieliznę zagwarantują niezbędny przepływ powietrza oraz właściwą segregację. Przy wysokich zabudowach niezbędnym akcesorium jest zwykle pantograf – drążek ze szczególnym uchwytem umożliwiający łatwy dostęp aż do wysoko odroczonych ubrań. Osobne wieszaki na spodnie i pasy pomogą zdefiniować alokacja przestrzeni.

poddasze

Autor: INDECO
Źródło: INDECO

Fronty przesuwne są bardzo kultowe i praktyczne Dopuszczają na otwarcie wnętrza mebla bez zabierania przestrzeni wokół szafy, a także dają komfortowy i nieograniczony dostęp do jej środka.

Są doskonałym rozstrzygnięciem dla wnętrz, w których w bliskiej odległości od czasu szafy odnajdują się inne obiekty – fronty przy rozwieraniu nie będą z nimi kolidować. Należy jednak pamiętać, że platforma przesuwny zabiera sporo miejsca (zwykle od chwili 8 do 10cm).

Drzwi rozwierane mają grubość jedynie samych płyt frontowych, są zatem dobrym wyjściem niedaleko płytkich meblach. Jakimś z elementów szafy jest półka. Półka – pozioma płaszczyzna umieszczona w szafie, przymocowana do granicy lub pod stołem bądź stolikiem
określona do układania na niej różnego gatunku przedmiotów takich jak książki, naczynia, czy ubrania.