Naczynie przeponowe stanowi jedną z części instalacji grzewczej zamkniętej, która funkcjonuje dzięki uzyskiwanemu w jej wnętrzu ciśnieniu. Może być ono montowane w instalacji gazowej czy olejowej, jakich wewnętrzna automatyka na pewno nie umożliwi przegrzania wody.
Zamontowanie w domu instalacji grzewczej oraz wybór prawidłowego naczynia przeponowego, odbywa się oczywiście już podczas stawiania nowego domu, sprawdź: naczynia przeponowe. Należy mocno zastanowić się i zasięgnąć rady nawet u kilku fachowców nim podejmiemy decyzję o montażu w domu pewnego typu instalacji grzewczej, gdyż późniejsza zmiana jej na inną będzie niezmiernie kosztowna lub praktycznie niemożliwa i w przypadku pojawienia się pewnych kłopotów z instalacją grzewczą, należy będzie ją tak zwyczajnie reperować co pewien czas, a kiedy to przestanie zapewniać oczekiwane efekty, możemy zostać zmuszeni do sprzedania domu.
W niewielkim domu jednorodzinnym będzie można zainstalować nieduże naczynie przeponowe, jakie będzie mogło efektywnie obsługiwać proces wytwarzania ciepłej wody w instalacji, z kolei w większych domach należy zamontować większe naczynia, umiejące działać pod wyższym ciśnieniem, a tym samym gwarantować ciepłą wodę do wszelkich elementów instalacji mieszczących się na różnych wysokościach domu. Częściami niniejszej instalacji są w końcu wszystkie grzejniki i rury, wykorzystywane do ocieplaniu domu.
Obecnie jest również sposobność sięgnięcia po takie rozwiązania, dzięki którym naczynie przeponowe stanowiące części instalacji grzewczej, nie będzie musiało tak mocno pracować – sprawdź moje źródło. Przede wszystkim można zainstalować nowoczesne, cienkie grzejniki, które niezwykle szybko się nagrzewają, a równocześnie potrafią długo utrzymywać ciepło. Także instalowane dzisiaj rury (sprawdź też: otuliny na rury) oraz rurki doprowadzające ciepłą wodę do rozmaitych zakamarków domu dużo szybciej się nagrzewają oraz są zupełnie szczelne, a jednocześnie zabezpieczone są przed mocnym przegrzaniem. Dodatkowo można w domu instalować ogrzewanie podłogowe, a dzięki temu zimne powietrze gruntowe nie będzie oddziaływało na temp. panującą w domu. Właściwe wsparcie dla domowej instalacji grzewczej będzie stanowił także montaż na dachu elementów izolacyjnych zabezpieczających przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.