W życiorysie większości z osób przychodzi taki dzień, kiedy warto dokładnie przyjrzeć się naszej sytuacji mieszkaniowej. Jeśli u zarania naszego dorosłego życia wynajmowaliśmy lokale od innych osób, może nastał w końcu czas aby zamieszkać na swoim? Wrocław jest prężnie rozwijającym się miastem, powstają coraz to nowe dzielnice, w licznych jego częściach. Istnieje również opcja nabycia mieszkania w starym budownictwie. Która z opcji jest korzystniejsza?

mieszkanie do urządzenia

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli poszukujemy mieszkania we Wrocławiu sprzedaż, nierzadko wybieramy alternatywę zakupu na nowo powstałym osiedlu, prosto od deweloper. Taka inwestycja z pewnością posiada spore atuty, zostajemy pierwszymi lokatorami, urządzamy wnętrze według naszego gustu, nie musimy się trapić o ewentualne utajone usterki. Adaptujemy interesująco zaaranżowane obiekty, sąsiadują z nami ludzie nam podobni, często w zbliżonym wieku, mamy okazję na zawarcie licznych, nowych znajomości. Niestety, są również wady tego rodzaju budowli. Pierwszą z pewnością jest lokalizacja – centrum miasta jest wypełnione, dlatego też powstają nowe dzielnice na jego peryferiach, znajdujące się nawet kilka godzin drogi od drugiego krańca metropolii. Czynsze, oraz całościowe ceny są bardzo wygórowane, możemy to sprawdzić wpisując słowa kluczowe, np „mieszkanie Przyjaźni Wrocław” – zobaczymy jaka jest różnica za 1 m kw między starą czynszówką a nowym osiedlem.
deweloper wrocław
Lecz mieszkania Wrocław na sprzedaż można także znaleźć z rynku wtórnego. Historyczna kamienica, usytuowana w centrum miasta, wielkie, wysokie pokoje, małe ceny za metraż oraz niewielkie czynsze. Jednak nie wszystko jest tam takie pozytywne. Nawet jeśli dokładnie odremontujemy sobie własne lokum, możemy liczyć na to, że klatka schodowa jeszcze przez dłuższy czas będzie dość obskurna. Poza tym, w starych budownictwach znajduje się większość mieszkań socjalnych, z tego powodu możemy natrafić na nieciekawych lokatorów, niekiedy reprezentantów półświatka. Dużym negatywem są również koszty eksploatacyjne – jeżeli nie odizolujemy odpowiednio mieszkania, możemy oczekiwać na znaczne koszty ogrzewania w czasie zimy. Niestety, rzadko w kamienicach znajduje się ogrzewanie wiercenia geotermalne Śląskie komunalne, dlatego musimy na własną rękę założyć instalację gazową, która do tanich nie należy.

Wybór dobrego mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż nie jest prosty. Trzeba zastanowić się, jakie kwestie są dla nas najbardziej istotne, czy wytypujemy alternatywę starego miasta i czynszówkę czy może raczej nowy Wrocław Przyjaźni mieszkania nie są ze sobą zbieżne.