Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, przez co jej mieszkańcy mogą delektować się 4 porami roku. Niestety, tego typu tendencja powoduje, że jesteśmy także wystawieni na mroźne zimy, występujące przez parę miesięcy.
Źródło: http://www.flickr.com
Ich problematyka polega przede wszystkim na kosztowności, gdyż każdy z nas w okresach zimowych powinien opłacić koszty ocieplenia.
W zależności od tego, gdzie mieszkamy, odmienne rodzaje ocieplenia będziemy posiadali do wyboru. W wolno stojących domach nierzadko używane są grzejniki płytowe, tutaj montowane prosto pod podłogą. Dzięki czemu dom nie ma żadnych kaloryferów, przez co stalowe rury nie obrzydzają wnętrza domostwa. Instalacja ogrzewania podłogowego od początku to duży wydatek, gdyż potrzebuje kucia podłóg, żeby możliwy był montaż płyt. Dlatego tego typu rozwiązanie zazwyczaj stosowane jest w nowych budowlach, gdzie właściciele od początku zajmowali się projektem.
Powszechnie spotykanym współcześnie typem ogrzewania jest gazowe, będące tańszą alternatywą dla elektrycznego. Opcja ta najbardziej powszechna jest w starych kamienicach, gdzie właściciele wymieniają kominki na grzejniki płytowe – grzejniki płytowe, stalowe. Będzie to metoda o wiele wygodniejsza, gdyż nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku, piec (sprawdź Termas) sam się włącza o określonych terminach. Stalowe rury przewodzą od niego ciepłą wodę do grzejników rozmieszczonych na obszarze całego mieszkania. Jednak jeżeli chcemy wykorzystać rozwiązanie tego rodzaju u siebie, powinniśmy pierw uszczelnić okna a także ściany, aby zminimalizować koszt opłat za gaz.
W Polsce nie możemy sobie pozwolić na brak ogrzewania we własnym domu, bowiem klimat temu nie sprzyja.
W starych kamienicach nadal sporo rodzin pali w staromodnych piecach, jednak odsetek z tych osób przerzuca się na piece gazowe. Z kolei w nowo wybudowanych domkach na przedmieściach, króluje ogrzewanie podłogowe.