Z jakiego metalu robiony jest klasyczny lemiesz do koparki? Jak istotne dla ludzi są metale? Te i inne informacje poznacie w tym tekście. Namawiamy do lektury!

śruby

Źródło: www.morguefile.com
Dzień, w którym człowiek odkrył, jaką techniką z rud można wytwarzać mocne żelazo, był niesamowicie istotnym wydarzeniem. Mało kto wie, że Grecy pod opiewaną przez Homera Troją nie walczyli bronią wytapianą z żelaza. W tamtym czasie broń białą robiono z brązu, który jest bardzo plastycznym metalem. To sprawiało, że miecze w bitwie zwykle prędko się wyginały. Po każdej utarczce Grecy musieli przeznaczyć trochę czasu na prostowanie sprzętów.

Zanim pojawił się wspomniany lemiesz do koparki (sprawdź: stalowe lemiesze do koparki w warto wiedzieć, że żelazo odegrało wielką rolę w czasie Wieków Średnich. To okres, gdy kowalstwo było niezwykle cenionym fachem. Życie rycerza było uzależnione nie tylko od talentów bojowych, ale także od jakości metalowych osłon, jakie zakładał na siebie. Frapujący jest fakt, że towarzysze z najsłynniejszej polskiej jednostki z XVII stulecia, czyli husarzy, mieli sobie napierśniki, które umiały uchronić przed kulą z ówczesnej broni palnej. Niestety, muszkiety były unowocześnianie i kolejne egzemplarze, pojawiające się w osiemnastym wieku, przedziurawiały tę osłonę. Warto napisać też o pewnej technice kowalskiej z tamtych lat, która wyprzedziła swój czas. W Europie największą renomą cieszyła się stal z Damaszku. Sekretem jej twardości i giętkości było tworzenie jej z wielu warstw.

19. i 20. stulecia były okresem potęgi stali. Opracowanie maszyn parowych i silników spalinowych sprawiło, że stal stała się jednym z najwartościowszych surowców – obok oleju napędowego oraz węgla. Ilość, jaką umiały wtedy kraje wytworzyć, była głównym miernikiem mocy gospodarczej. Widać to najbardziej na przykładzie rywalizacji pomiędzy ZSSR a Ameryką. Takie części jak lemiesze (tutajna tej stronie: lemiesze) muszą być wykonane z odpornych metali. Analogicznej klasy blachy używa np. przy odlewaniu szufli koparek.