Przeważnie są pochodzenia naturalnego, jak przykładowo żwir, lub sztuczne. Dzielone są również ze względu na grubość poszczególnych ziaren. Co więcej, kruszywa cechują się różną wytrzymałością.
Źródłem, dającym możliwość na pozyskiwanie kruszyw naturalnych, jest oczywiście kopalnia kruszyw (szczegóły ->). W Polsce dość często funkcjonują tak zwane „żwirownie”, czyli wielkie tereny, na jakich wydobywany jest żwir, jeden z najbardziej popularnych rodzajów tych tworzyw. Dodatkowo, wydobywany jest piasek czy żwir płukany. W tego rodzaju kopalniach nie tylko pozyskuje się kruszywa, ale niekiedy również wykonuje ich mieszanki, przystosowane do wykorzystania, chociażby w betonie.
Kiedy stwierdzisz, że zawarte w tym tekście informacje są warte uwagi, przeczytaj jeszcze szczegóły w linku kremacja zwłok Wrocław. Będą tam tak samo wartościowe dane.
Na obszarze takich kopalni stosowany jest przeważnie najbardziej funkcjonalny park maszynowy – przede wszystkim koparki, które dają możliwość na szybkie wydobywanie dosyć istotnych ilości tworzywa.
Często latem takie kopalnie zamieniają się w kąpieliska, gdyż pofałdowanie obszaru sprawia, że szybko napełnia się on wodą. Oczywiście, kąpanie się w podobnych miejscach jest absolutnie zabronione, jako że dno nie jest równe. Krajowe kopalnie kruszyw z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne, gdyż ich właściciele dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że im lepsze maszyny wykorzystają, tym pozyskanie kruszyw będzie bardziej owocne. Rzecz jasna, najbardziej opłacalne jest wydobywanie jak największej ilości materiału, tym bardziej, że zapotrzebowanie jest aktualnie naprawdę dosyć duże. Spora ilość inwestycji budowlanych powoduje, że beton jest produktem rzeczywiście niezbędnym, a co za tym idzie, jego wytwarzanie musi wzrosnąć. Z tego względu kopalni kruszyw jest z roku na rok coraz więcej.