Pod pojęciem ceramiki budowlanej rozumie się wszelkie środki, służące do budowy oraz do wykończenia budynku wypalane z gliny z domieszką innych substancji. Mogą to być części konstrukcyjne do których można zaliczyć cegły czy dachówki, sanitarne (muszle klozetowe, umywalki), czy wykończeniowe w postaci płytek posadzkowych. Gama tego rodzaju produktów jest bardzo bogata, każdy producent ceramiki budowlanej prezentuje duży wybór uzależniony od potrzeb klienta. Także fabryk tego typu działa bardzo wiele. Niektóre z nich specjalizują się wyłącznie w produkcji jednego rodzaju produktów ceramicznych, inne posiadają bardziej zróżnicowaną ofertę.

materiały budowlane Wienerberger

Źródło: http://www.wienerberger.pl

Do najważniejszych materiałów budowlanych można zaliczyć na pewno cegły. Stanowią one podstawę w procesie budowania, pomimo tego, że w dzisiejszych czasach zastępowane są przez inne, bardziej modne surowce. Podobnie rzecz ma się z pustakami. Proces ich powstawania jest podobny do produkowania cegieł. W zależności od tego, do czego zostaną użyte wyróżnia się wiele kształtów i przekrojów pustaków. Producent pustaków w większości przypadków zajmuje się wytwarzaniem kilku ich rodzajów, na przykład pustaków ogrodzeniowych oraz wielu typów pustaków ściennych. Walorem pustaków ściennych jest przede wszystkim ich trwałość.https://jeger.pl/pl/farby-do-mebli/230-jeger-rustic.html – (kliknij https://jeger.pl/pl/farby-do-mebli/230-jeger-rustic.html)W przypadku większych pustaków, kolejnym pozytywnym następstwem jest mniejsza liczba spoin, co czyni budowlę bardziej trwałą i odporną.

Akcesoria dachowe stanowią następną ważną grupą są akcesoria dachowe. Trwały, nieprzeciekający dach jest bowiem czymś niezbędnym dla domowników. Jest swoistą Gwarancją bezpieczeństwa; nie bez przyczyny mówi się o miejscu zamieszkania jako o „dachu nad głową”. Dlatego wybór odpowiednich elementów do konstrukcji dachu jest tak ważny. Należy zwracać uwagę, co dany producent (zobacz sprawdź) akcesoriów dachowych pisze o swoich produktach, a także jakie jest zdanie klientów na jego temat. Do najważniejszych wyrobów tej grupy należą różnego rodzaju dachówki. Można znaleźć coraz to większą ofertę dachówek w różnych kształtach i kolorach. Oferowane są także wszelkie elementy łączące części dachu ze sobą, jak również kominy i inne części wentylacji.

Różnego rodzaju dodatki ceramiczne to elementy niezbędne zarówno w wykończeniu budowy, jak i w urządzaniu gotowego już wnętrza. Dzięki nim można stworzyć wymagany klimat i styl w mieszkaniu.