Takie wzmacnianie podłoża daje najlepsze wyniki w gruntach spoistych, w jakich obserwuje się widoczny wzrost wytrzymałości. Gorsze rezultaty daje zaś w gruntach sypkich. W celu zapewnienia wymaganych cech wytrzymałościowych a także ze względów ekonomicznych trzeba wybrać bardzo starannie sprzęt zagęszczający. Więcej na .
Do ubijania podłoży gruntowych stosuje się sprzęty o działaniu: ubijającym (dla przykładu płyty wolnospadowe, skoczki), ugniatającym (przykładowo walce ogumione samojezdne), wibrującym (przykładowo płyty, walce wibrujące). Do gruntów spoistych poleca się używanie ciężkich cylindrów o działaniu statycznym. Wałowanie powinno odbywać się przy wilgoci podłoża zbliżonej do optymalnej, warstwami. Grubość ich jest zależna od typu podłoża jak też typu i ciężaru walca.
Chcesz czytać dalej ciekawą treść? Więc nic nie powinno Ci przeszkodzić – kontynuuj gadżety garażowe na nowej witrynie.
Najłatwiej zagęszcza się grunty piaszczysto – gliniaste, najtrudniej gliniaste. Jeżeli idzie o zagęszczanie gruntu sypkiego najlepsze wyniki daje stosowanie walców wibracyjnych. Wałowanie należy prowadzić z jednakowym nasileniem na całej powierzchni. Czytaj też .
Zagęszczany grunt powinien mieć wilgoć optymalną. Gdy jest zbyt suchy to należy go nawilżyć, a jeżeli nadmiernie przesiąknięty wodą – odczekać aby uległ przesuszeniu. Zagęszczenie gruntu miałkiego oraz mających uziarnienie drobne i równoziarniste nie powinno być prowadzone, albowiem nie przynosi pożądanych rezultatów z racji słabego wzajemnego blokowania ziaren.
Stabilizacja gruntu przy pomocy walców (dowiedz się więcej). Do bardzo rozpowszechnionych maszyn zagęszczających należą cylindry. Zależnie od wariantu napędu walce można podzielić na: przyczepne oraz samojezdne. Pod względem masy cylindry dzieli się na: lekkie, przeciętne, ciężkie i bardzo ciężkie.