Koszta budowy domu jednorodzinnego zależne są od technologii budowy, cen materiałów budowlanych, metody organizacji budowy.
Niemałe znaczenie ma także wybór projektu. Możemy przyjąć, że im mniejszy domek, tym mniejszy będzie koszt .

Domy parterowe nowoczesne na pewno są tańsze w budowie aniżeli budynki piętrowe. Istnieją jednakże projekty budynków, których optymalny układ pozwala oszczędzić spore pieniądze względem mniejszego domu o mniej korzystnej bryle. Wybór należytego projektu domku nie tylko obniży koszty budowy, lecz także wpłynie korzystnie na wysokość rachunków za prąd w trakcie późniejszego użytkowania domku. Domki energooszczędne z uwagi na niezbędność użycia energooszczędnych rozwiązań: odpowiednich materiałów , należytej izolacji cieplnej oraz energooszczędnych instalacji, takich jak na przykład wentylacja mechaniczna czy też pompa ciepła. Wziąwszy pod uwagę to, iż domek energooszczędny to niższe koszty eksploatacji, różnica owa zwróci się wcześniej aniżeli okres spłaty debetu, jaki zaciągnęliśmy na budowę domu.
zbiornik

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com

Na koszta budowy oddziałuje przede wszystkim bryła a także dach domku. Optymalny względem kosztów budowy a także kosztów utrzymania jest projekt o prostej bryle budynku, przewidzianej na planie prostokąta. Prosta bryła ograniczy powstawanie mostków termicznych, poprzez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku.

Mostki termiczne powstają głównie w miejscach załamań konstrukcji, czyli ściany o ograniczonej liczbie styków różnych materiałów zagwarantują mniejsze ryzyko strat ciepła. Są także tańsze i prostsze w budowie. Jeśli chodzi o wielkość domku, to ubytki energii są na ogół wprost proporcjonalne do rozmiaru domku.