Podczas budowy domu jednorodzinnego często zastanawiamy się, jaką instalację grzewczą musimy wybrać. To, czy zastosować bardziej kosztowne rozwiązanie, żeby potem płacić mniej uciążliwe rachunki, czy na odwrót: nabyć tańszą instalację, aby potem płacić nieco więcej – to już sprawa indywidualna.
Źródło: Wienerberger
Do wybrania są m.in. kotły na węgiel, na drewno lub gruntowa pompa ciepła. Tego typu wybór nie jest łatwy. Kotły na węgiel generują dość uciążliwy dla właścicieli oraz jego sąsiadów dym i są dosyć pracochłonne w codziennym użyciu. Ponadto potrzebują cyklicznej kontroli poprawności ich funkcjonowania. Dla osób które stosunkowo wiele czasu spędzają poza swoim domem, może to być niezwykle uciążliwe. Przeciwieństwem tego rozwiązana są wymienione wcześniej gruntowe pompy ciepła. Są równie tanie, jednak ich obsługa nie okazuje się być tak pracochłonna. Tego typu instalacje nie generują trujących spalin i funkcjonują w pełni automatycznie. Można by niemal zapomnieć o tym, że taka instalacja w zasadzie jest. Tego typu pompa – pompa ciepła odwierty jest zasilana przy pomocy prądu elektrycznego, jednak dostarcza ona ciepło, jakie jest pobrane z jej otoczenia. Konkretnie pobiera ona ciepło z ziemi, więc jest to w dużym stopniu darmowe. Ważny jest także aspekt ekologiczny. Niestety tego typu wyjście jest znacznie droższe niż tradycyjny piec.
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chcemy oszacować, czy też dana inwestycja okaże się dla nas opłacalna, trzeba dowiedzieć się, ile należy płacić za jego utrzymywanie. Trzeba tu brać pod uwagę wydolność wybranego urządzenia oraz cenę paliwa. Istotny jest więc koszt za 1 kWh.
W przypadku kotłów węglowych jest to 0,15-0,20 zł, 0,22-0,28 zł przy wykorzystaniu kotłów na pelet, 0,35-0,44 złotych przy grzejnictwie olejowym oraz 0,50-0,60 złotych, jeżeli zastosowane będzie podgrzewanie przy pomocy energii elektrycznej.