Ustawa deweloperska sprzyja klientom?
Od tego roku roku działa ustawa deweloperska, która ma pomagać chcącym kupić mieszkania z rynku pierwotnego (). Zamiast typowej umowy przedwstępnej weszła umowa deweloperska, która ma formę aktu notarialnego, stąd też może być solidnym zabezpieczeniem. Poza tym sprzedający są zobowiązani do tworzenia rachunków powierniczych dla swoich klientów. Kupujący ma wpłacać więc konkretne kwoty na konto, a bank przekaże to inwestorowi – jeśli ma pewność, że budowa tworzy się według planu. Należy zwrócić uwagę na typ rachunku powierniczego, bo szczególnie ten zamknięty wydaje się korzystny. Kolejnym obowiązkiem jest odpowiedni prospekt informacyjny, który kupującym ma podać deweloper (nadzór inwestorski) Poznań i inne duże miasta już zaczęły sprzedaż mieszkań według nowych zasad.
Czy rynek wtórny jest lepszy?
Mieszkania z rynku wtórnego kuszą możliwością wprowadzenia się od razu, a gruntowne remonty czasami nie są konieczne. ]W tym przypadku jednak dobrze musimy sprawdzić sprzedającego i przejrzeć o wpis do księgi wieczystej i stan zameldowania. Najlepiej również sprawdzić prawo osób trzecich do mieszkania, a oświadczenie o braku zaległości w opłatach także jest ważne.
Umowa przedwstępna może mieć formę aktu notarialnego, chociaż niektórzy wolą jedynie umowę cywilnoprawną. Musimy wiedzieć o obowiązkowych wpłatach: podatek od czynności cywilnoprawnych i wszystkie opłaty sądowe.