Klinkier ceramiczny to materiał ceramiczny o czerepie spieczonym, bez atrybutów jednakowoż zeszkliwienia powierzchni. Dostaje się je przez spalanie glin wapienno-magnazjeowych, wapienno-żelazistych czy żelasistych. Temperatura tego typu wypalania waha się od tysiąc do tysiąc trzysta stopni Celsjusza. Klinkier jest wykorzystywany przeważnie w produkcji dachówek, cegieł i płytek. Każdy z wyrobów klinkierowych jest odporny na mróz i nasiąkliwości do 6 procent.

ściana z cegły klinkerowej

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Spośród produktów klinkierowych można wymienić cegłę klinkierową budowlaną. Jest to materiał o identycznych wymiarach jak cegła zwykła pełna. Produkowana jest z otworami lub jako pełna, chociaż jesteśmy w stanie spotkać też inne rozmiary. Jej cechy szczególnie to przede wszystkim twardość, mniejsza nasiąkliwości niż cegła licowa i wysoka wytrzymałość. Taka cegła jest mrozoodporna, jest niepalna, nie zmienia koloru przez działanie słońca. Inne produkty to na przykład cegła kominowa, jaka jest idealna do wznoszenia wolno stojących kominów przemysłowych.

Kształt tych cegieł jest dość charakterystyczny – wycinek pierścienia kołowego. Cegła kanalizacyjna, jak same nazewnictwo wskazuje przeznaczona jest do budowy sieci kanalizacyjnej, która potrzebuje szczelności. Cegła drogowa przeznaczona jest do budowy nawierzchni dróg, ale też placów fabrycznych, parkingów. Elewacje z cegły klinkierowej zaliczyć możemy do najbardziej profesjonalnych, najbardziej cenionych. Nie tylko, są niezwykle trwałe i ponadczasowe. Co więcej mogą się pochwalić wysokimi walorami estetycznymi, a również parametrami technicznymi. To wszystko sprawia, że stosujemy je od lat. Cegły klinkierowe plasują się na samym szczycie w rankingu cegieł elewacyjnych (więcej informacji sprawdzony klinkier ceramiczny dowiesz się właśnie tutaj). Aby je zrobić stosuje się jedynie najwyższej jakości sezonowane gliny. Nie musimy ich wypalać, lecz poddaje się je spiekaniu w temperaturze tysiąc sto stopniu Celsjusza.

To sprawia, że odznaczają się niebywałą twardością. Na rynku oferowanych jest sporo cegieł elewacyjnych. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi to kolor, faktura oraz kształt. Kolorystyka zależy od sposobu wypalania i rodzaju surowca. Można wyróżnić cegły żółte, brązowe, czerwone, szare i białe. Każda z wymienionych barw jest naturalna.

Jeśli stworzony tu wpis wciągnął Cię i pragniesz więcej, to z pewnością spodoba Ci się link do www (https://logrivet.pl/produkcja-metalowa/krazniki/), gdzie znajdziesz więcej wątków.

Jednakowoż najbardziej powszechnym jest kolor czerwony, ale w różnych odcieniach, na przykład ciemnowiśniowy, cynober lub burgund. Wyśmienicie pasują do drewnianej okładziny, jasnego tynku czy czerwonej dachówki.