Drzwi do domów i mieszkań wykonuje się z różnych materiałów. Materiał taki w dużej mierze będzie zależał od tego, w którym miejscu te drzwi znajdują, bo całkowicie czego innego będzie się wymagać od drzwi łazienkowych, a zupełnie innych od drzwi narażonych na ulewy, śniegi i mrozy. W przypadku drzwi zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych przeważnie wykonuje się je z drzewa.

drzwi

Autor: star5112
Można do tego wykorzystać dużą część popularnych gatunków, lecz pewne z nich nadają się znacznie lepiej do tego celu a inne gorzej. Najlepszymi odmianami są dąb, buk i jesion, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i twardością. Lecz drzwi tego typu są drogie z powodu materiału, dlatego też wiele osób decyduje się na kupno drzwi z pełnego drewna, ale tańszego, na przykład sosny czy jodły. Interesującym i wartym zakupu produktem są drzwi fornirowane, wyglądają one jak wykonane ze szlachetnych gatunków, lecz dużo mniej kosztują – idź na stronę. Robi się taką metodą, że na rdzeniu z tańszego drewna nakleja się cieniutką warstwę innego drewna, i to nazywa się właśnie fornirem.

Jeśli chodzi o mieszkania drzwi również często robi się z drewna, ale popularność mają również konstrukcje zrobione z oklejonej efektownymi okleinami blachy. W przypadku mieszkań kupuje się najczęściej drzwi pełne, ewentualnie z malutkim wizjerem, tak więc blacha będzie się bardzo dobrze sprawdzać w takich zastosowaniach.

Czy ta publikacja była według Ciebie interesująca? Jeżeli tak, to notabene więcej zobaczysz w artykule (https://mtproject.pl/), który również rozpatruje omawianą tematykę.

Dodatkową zaletą tego typu drzwi jest duża odporność na próby włamań, szczególnie jeżeli posiadają one jakieś wzmocnienia.

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa S.A.
Źródło: Stolbud Włoszczowa S.A.

Za to drzwi we wnętrzach mieszkań nie muszą być ani zbyt solidne, ani mocne. Dlatego też przy ich konstrukcji najczęściej stosuje się formatki zrobione w postaci popularnego plastra miodu. Na pierwszy rzut oka takie drzwi wyglądają jakby były wykonane z jednolitego kawałka drewna, ale ich wnętrze to właśnie przestrzenna konstrukcja z cienkich listewek. Taki rodzaj budowy zapewnia dużą wytrzymałość, która zupełnie wystarcza w typowych zastosowaniach, a równocześnie jest dużo lżejsza. Ma to także duży wpływ na cenę, bo na tego typu drzwi będzie szło znacznie mniej materiału i mogą być one po prostu tańsze.