Kotły parowe były jednymi z pierwszych urządzeń wykorzystywanych przez człowieka do napędzania elektrycznych maszyn, stwierdzić wręcz można, że stanowiły one początek ery mechanicznej. Mimo upływu wieków nadal są one wykorzystywane, oczywiście aktualnie bardzo zmieniły się technologiczne możliwości, więc i obecne kotły są znacznie nowocześniejsze. Zasada działania tego typu kotłów jest niezwykle prosta i niezmienna od ich wynalezienia. W zamkniętym naczyniu podgrzewa się wodę, która zamienia się w parę. W związku z tym że wypuszczanie pary jest dokładnie kontrolowane w zależności od potrzeb, to utrzymywana ona będzie wewnątrz pod
wysokim ciśnieniem. Para wodna jest następnie kierowana do roboczych urządzeń, mogą to być albo turbiny, wytwarzające w wyniku obracania energię elektryczną, albo też różnego rodzaju grzewcze instalacje. Podgrzana para wodna wykorzystywana będzie w wielu gałęziach przemysłu, na przykład włókienniczym, spożywczym czy chemicznym, a także w komunalnej gospodarce do podgrzewania budynków i mieszkań.
Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
Typowe kotły kotły parowe w energetyce przemysłowej parowe wykorzystują do podgrzewania wody i produkcji pary rozmaite rodzaje paliw. Przeważnie to będą różne typy koksu i węgla, ale niektóre modele mogą być zasilane olejem napędowym, gazem czy nawet energią elektryczną. Bez względu na rodzaj grzania efektem końcowym jest uzyskanie pary mającej odpowiednie parametry. Jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe jako uboczne produkty pozostają popioły i żużle, które należy systematycznie usuwać z paleniska. W przypadku tradycyjnych kotłów ogrzane gazy otrzymane w rezultacie spalania paliw oddają ciepło do odpowiednich zbiorników, w których znajduje się woda. W wyniku podgrzania woda zamienia się w parę, a z kolei ta za pomocą urządzeń pomocniczych uzyskuje właściwe ciśnienie robocze.
Współczesne parowe kotły są w pełni zautomatyzowanymi układami, pozwalającymi na wydajną pracę z niewielkim udziałem człowieka. Wymaga to co prawda zaawansowanych systemów sterowania, lecz dzięki temu uzyskuje się znacznie lepszą wydajność i bezpieczeństwo przy użytkowaniu.