Jeśli parasz się obróbką drewna, na pewno interesują cię najwyższej jakości maszyny tartaczne. Znajdziesz takie u wielu producentów oferujących się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też w wielu sklepach internetowych, częstokrotnie zapewniających o wiele niższe ceny. Zanim jednak zaopatrzysz się w potrzebne ci urządzenia, powinieneś starannie poznać ich typy, aby kupić sprzęty, które będą odpowiadać twoim wymaganiom.

cięcie drewna aż wióry lecą

Źródło: pixabay.com
Pierwszym takim sprzętem są bez wątpienia traki, jakie stosowane są do przecinania kłód. Mogą posiadać podajnik ręczny albo automatyczny, w zależności od zaawansowania technicznego konkretnego sprzętu oraz wymogów osoby, która niniejszą maszynę będzie obsługiwać. Najważniejsze jest pewne trzymanie, by móc pracować nawet w ciężkich warunkach. Traki różnią się między sobą wielkością, toteżwięc nie do każdego da się włożyć większe kłody – średnica i długość drewna będzie ograniczona z racji budowy urządzenia. Jeżeli wybierzemy mniejszy trak, będziemy mogli go złożyć oraz trzymać w niedużym pomieszczeniu, jednak będzie on mieć ograniczenia w przecinaniu większych kłód. Drugim wartym uwagi urządzeniem jest wielopiła, dzięki której przecina się pryzmę na deski. Tutaj kluczowym czynnikiem jest prostolinijność cięcia, zwłaszcza gdy należy poddać obróbce drewno zmarznięte. Zastosowane w wielopile rozwiązania muszą być wypróbowane. Warto także powiedzieć o pilarce, mechanizującej działania powiązane z przecieraniem drewna i podajnikach kłód, nade wszystko przydatnych w większych tartakach. Urządzenia takie mają podawać drewno np. do traków. Zdecydowanie zmniejsza to czasochłonność niniejszego zadania oraz pozwala je przyspieszyć, zwłaszcza że to mocne i solidne sprzęty, złożone z przenośników łańcuchowych, łatwych w eksploatacji. Jeśli chcesz zautomatyzować pracę w swoim tartaku, przydatny będzie również stół centrujący, którego zadaniem jest centrowanie osi pracy, jak również podawanie drewna do wielopił albo innych maszyn. To jeden z najlepszych sposobów na poprawienie efektywności pracy.

Pamiętaj, że tylko sprawdzeni producenci dadzą ci naprawdę fachowe maszyny tartaczne. Nie warto kusić się na mniejsze koszty, nie tylko w przypadku tej branży, ale także w każdej innej. Maszyny (maszyny do stabilizacji gruntu) może będą mniej kosztowne, lecz z pewnością nie będą działać tak prawidłowo i tak długo jak te pochodzące z pewnych źródeł.