Słońce jest najpotężniejszym źródłem energii na Ziemi, w zasadzie można powiedzieć, że za jego pomocą istnieje na ziemi życie. Naukowcy od wielu lat próbują w jakiś sposób ujarzmić tę energię i wychodzi im to coraz lepiej, choć do spektakularnych sukcesów jest jeszcze daleko.
Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus
Najpowszechniejsze jest użycie słonecznego światła do zamiany w energię elektryczną w specjalnych ogniwach. Nauka, która zajmuje się tego typu procesami jest nazywana fotowoltaiką i można zauważyć dzisiaj jej bardzo szybki rozwój.
Szukasz dodatkowych materiałów na prezentowany tutaj temat? To żaden problem, po prostu wejdź dalej łopatki do pompy próżniowej a zobaczysz, że to było bardzo łatwe.
Powodów na to jest kilka, lecz tak naprawdę wszystkie będą się sprowadzać do jednego. Ludzie potrzebują taniej, ekologicznej energii, a ta ze światła słonecznego idealnie będzie się do tego nadawać, trzeba się nauczyć ją przetwarzać i wykorzystywać. Dziś technologie zamieniające światło na energię nie są jeszcze tanie, ale dynamiczne badania prowadzone w tym kierunku pozwalają wierzyć na znaczną redukcję cen. A wtedy jedynie krok czeka ludzkość do tego, żeby zacząć z takiej energii na wielką skalę korzystać, bo w wielu regionach świata na brak słonecznego światła narzekać się nie powinno.
Panele przetwarzające słoneczną energię na prąd mają jedną zasadniczą wadę, czyli nie potrafią go gromadzić. Doskonale to widać na przykład w kalkulatorach słonecznych, które w jasnym pomieszczeniu bardzo dobrze działają, lecz po ograniczeniu źródła światła gasną bardzo szybko. Konsekwencją tego jest działanie urządzeń ze słonecznym zasilaniem tylko wtedy, gdy ono będzie świecić, a przecież kiedyś zawsze następuje nawet kilkugodzinna noc, podczas jakiej panują ciemności. Z tego też powodu w tego typu zasilających układach opartych na energii słonecznej najczęściej instaluje się dodatkowe akumulatory, mające na celu magazynowanie prądu w czasie dnia, tak żeby w ciemności można było z niego korzystać.
Akumulatory do fotowoltaiki są specjalnie projektowane pod kątem układów tego typu, mają tak dobrane parametry pracy, aby jak najbardziej efektywnie gromadzić to, co wytworzą ogniwa. Najczęściej stosowane są w tym celu wersje żelowe, one mają najlepszą funkcjonalność i parametry.