Wiatraki typu promieniowego, w kolokwialnie wykorzystywanym języku określane jako dmuchawy, to zazwyczaj napędzane za pomocą elektrycznej jednostki napędowej urządzenia wirujące.
Cechują się one promieniowym kierunkiem przepływu (wyrzutu powietrza), stąd także bierze się ich nazwa – promieniowe.

Salon, fototapeta z motywem kolorystycznym

Autor: czarna-zebra.pl
Źródło: http://czarna-zebra.pl
Oznacza to, że powietrze rozchodzi się po promieniu, który się obraca. W wiatrakach typu promieniowego napływ powietrza od wlotu jest osiowy, czyli w osi obrotu wirnika. Obracający się rotor przekazuje energię powietrza używając tzw. efekt odśrodkowy, zatem odrzucenia przy pomocy siły odśrodkowej masy płynącego na łopatki wirnika powietrza. We wstępnej fazie, po uruchomieniu wiatraka, masy powietrza albo odmiennego czynnika (mieszanki z ciałami stałymi kompletnymi czy też gazu) zawarte między łopatkami wentylatora są przekazywane na zewnątrz pod wpływem oddziaływania siły odśrodkowej, która została stworzona podczas ruchu obrotowego.
drewniana podłoga

Autor: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Źródło: http://www.flickr.com
lokum

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Na miejsce wyrzucanych mas powietrza napływają nowe ze strony poosiowej. Tak zaczyna się więc przepływ od wlotu przez rotor, obudowę spiralną i obudowę do wylotu.

Jeśli poszukujesz fascynujących danych na ten wątek, to starannie przeczytaj pełny opis (https://ekobak.pl/), który posiada warte zainteresowania informacje.

Ruchowi powietrza zapobiegają jednak opory pojawiające się w wentylatorze oraz w sieci wentylacyjnej, poprzez którą przepływa wprawiane w ruch powietrze. Wentylatory promieniowe różnią się od wentylatorów osiowych tym, że posiadają większe przyrosty ciśnień od takich, które występują w wirnikach osiowych. W czasie, gdy wentylatory osiowe wykorzystywane są nade wszystko w miejscach, w których obowiązkowe są duże wydajności przy stosunkowo niewielkich spadkach ciśnienia.

Kształty wentylatorów to klasyczne obudowy wentylatorów określające miejsce wlotów oraz wylotów powietrza z i do wentylatora. Prawidłowo zaprojektowane wentylatory promieniowe pomagają dostosować wentylator do tworzonego systemu wentylacji, tak redukując straty wylotowe oraz wlotowe, jak i poziom hałasu lub drgań.