Przerwy w dostawie energii elektrycznej zdarzają się bardzo często. Czasem również wyjeżdżamy na działkę, a tam także chcielibyśmy skorzystać ze sprzętów elektrycznych.
Agregaty generujące prąd mogłyby mieć różne zastosowanie.

Gdy wybieramy agregat prądotwórczy, musimy się także kierować bezpiecznym napięciem dla podpiętych sprzętów. Odbiorniki jednofazowe będą sprawdzać się przede wszystkim przy sprzętach, jakich napięcie największe to 230 V. Będą to w tym wypadku sprzęty kuchenne i podgrzewanie elektryczne. Odbiornik jednofazowy niezwykle chętnie jest wybierany na kemping. Waga jego zwykle jest mała, zatem jest prosty do transportowania. Odbiorniki trójfazowe charakteryzują się maksymalnym napięciem 400 V. To oznacza, że można by podłączyć urządzenia o większej mocy. Taki agregat agregaty prądotwórcze opole dobrze będzie funkcjonował nawet w takiej sytuacji, gdy podłączymy pracującą ciągle lodówkę. Do takiego generatora możemy także podłączyć jedno- i trójfazowe odbiorniki.
agregaty

Autor: PRAKTIKER
Źródło: PRAKTIKER
lustra
Podstawowa kwestia, to rodzaj urządzenia, jakie podłączamy do agregatu. Trzeba tu odróżnić moc awaryjną, od mocy nominalnej czyli mocy stałej. Moc awaryjna dotyczy sytuacji, w których ma miejsce nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej i wiąże się to ze zmiennym obciążeniem. Agregat zwykle może funkcjonować w trybie awaryjnym do 500 godzin w ciągu roku. Moc ciągła jest związana ze stałym wykorzystaniem generatora. W tego typu okoliczności jest to zazwyczaj wyłączne źródło energii elektrycznej. W wypadkach szczególnych jest możliwe małe przeciążenie, które nie jest możliwe w wypadku mocy awaryjnej. Należy także zwrócić uwagę na to, czy generator jest wyposażony w automatyczną stabilizację napięcia czyli AVR. Dzięki takiej stabilizacji podłączone do agregatu urządzenia nie zostaną narażone na przepalenie.

Niezwykle ciekawą funkcją jest również automatyczne włączanie się generatora prądu w przypadku awarii. Dzięki temu nie będziemy odczuwać przerwy w dostawie energii elektrycznej. Urządzenia, które są na to niezwykle wrażliwe nie zostaną uszkodzone.