Większość społeczeństwa myśli, że tak ciekawa rozrywka jaką z pewnością jest żeglowanie, jest zarezerwowana jedynie dla osób, które mają stosowne uprawnienia żeglarskie.
W praktyce ta kwestia wygląda jednak trochę inaczej.

balkon

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
deweloperzy

Autor: Kristen Wheatley
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda obszerna znajomość tematu oraz pewne doświadczenie są bardzo przydatne, jednak możemy wypożyczać jachty żaglowe mające długość nie przekraczającą 7,5 metra. Jeśli natomiast chodziłoby o łodzie motorowe, to ich silniki nie mogą posiadać mocy większej niż 10 kW, a zatem ok. 13 koni mechanicznych. Tutaj warto jednak wspomnieć, że osoba, która nie posiada uprawnień, ma prawo żeglować na jachtach żaglowych, które są wyposażone w jakikolwiek silnik pomocniczy. Może być on spalinowy, hydrauliczny albo elektryczny. Jeśli będzie to pomocniczy silnik spalinowy, to nie są nałożone jakiekolwiek wymagania dotyczące jego mocy. Reasumując – można stwierdzić, że to, czy konkretna osoba mogłaby pływać na jachtach jako sternik, jest zależne przede wszystkim od długości kadłuba jednostki pływającej.
gwarancja

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak mieć w pamięci, że bez względu na to, czy taka osoba ma uprawnienia sternika, czy nie, zawsze odpowiada za to, co dzieje się na pokładzie i za bezpieczeństwo jakichkolwiek osób, które się tam znajdują. Naturalnie osobę, która nie posiada stosownych uprawnień obowiązywać będą identyczne zasady odnoszące się do ruchu na wodzie, co osoby, które patent żeglarza mają.

Nadal interesuje Cię ten temat? Kliknij w poniższy link i tam znajduje się istotna strona (http://www.bramkor.pl/automatyka/automatyka-do-bram-garazowych/napedy-garazowe-beninca), gdzie przeczytasz dodatkowe informacje.

Z tego też powodu naprawdę warto byłoby rozpocząć żeglarską przygodę wraz z bardziej doświadczoną osobą. Należy także posiadać co najmniej podstawowe umiejętności i jakiekolwiek doświadczenie.

Naturalnie dalsze podwyższanie swoich umiejętności będzie bardzo wskazane. Co ciekawe, nie istnieje obowiązek zaliczania jakiekolwiek kursu dotyczącego żeglowania. Wystarczyłoby jedynie zdać egzamin.