Wybór między domem z poddaszem użytkowym a piętrowym domem nie jest łatwy. To bardzo ważna decyzja, ponieważ decyzja o wyborze piętra lub poddasza decydować będzie o ostatecznym wyglądzie domu, co przekłada się na styl wnętrza czy koszt budowy. Od razu wiadomym jest, że trzeba będzie zbudować dom z dwiema kondygnacjami, jeśli działka jest małych rozmiarów, zaś my chcemy mieć sporej wielkości dom. Czasami wysokość jest w pewien sposób narzucona, bo na określonym terenie obowiązuje plan miejscowy, a więc jeśli taki zapis znajduje się w danej decyzji o warunkach zabudowy, to prawdą jest, że nie mamy wyboru.

dom

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Tak więc tego typu projekty domów piętrowych mogą być kłopotliwe w realizacji. Inną, także istotną kwestią są nasze oczekiwania i upodobania. Domu z dwiema kondygnacjami faktycznie będziemy potrzebować, jeśli planujemy mieć dosyć czytelny podział poziomów – część dostępna dla domowników i gości (na dole), jak i część prywatna, na górze. Człowiek, dla którego dom to czerwona dachówka ceramiczna oraz spadzisty dach, powinien zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym.

Myślisz, że masz więcej pytań? (https://www.archipelag.pl/projekty-domow/garaze) Więc śpieszymy zawiadomić Cię, że w każdej sekundzie można się z nami kontaktować. Z chęcią odpowiemy na każdą wiadomość.

Duża ilość osób tego rodzaju dom uzna za bardziej ładny i swojski, bo jego pierwowzorem jest wiejski dom albo dworek. Piętrowy dom ma zaś bardziej miejski charakter.

Miejmy na uwadze bowiem, iż piętrowe były kamieniczki przy rynkach miast i bardziej nowoczesne miejskie wille z płaskimi dachami. W Polsce niestety przez długi czas najbardziej znaną wersją domu piętrowego były sześciany o kopertowych dachach, tymczasem dom piętrowy nie musi być kostką. Najlepiej widać to na przykładzie domy piętrowe projekty, tam możemy znaleźć wielką ilość rewelacyjnych i nowoczesnych domów piętrowych. W innych państwach, jak Włochy czy Niemcy, w których znane są dachy o dużo mniejszym spadku, piętrowe domy to normalne zjawisko, a jednocześnie takie domy są stylowe.

Identycznie w niektórych regionach Polski nie dostrzeżemy dachów, które będą nawiązywać do tradycji polskiego dworku (przykładowo na Śląsku). Więc możemy korzystać z różnych projektów, ażeby odnaleźć najbardziej odpowiedni. Zawsze swoją decyzję jesteśmy w stanie skonsultować z architektem, tak więc będziemy wiedzieć, czy nasz wybór jest na pewno perspektywiczny i czy na pewno dobrze w niego zainwestować.