Myślisz nad tym, w jaki sposób dobrać bramę do garażu. Pamiętaj o kolejności. Po pierwsze sprawdź w projekcie, jaki rozmiar bramy garażowej jest potrzebny. Jak już to będziesz wiedział, następnie pomyśl o rodzaju bramy. Do dyspozycji jest szereg możliwości.

Bramy garażowe

Autor: Normstahl
Źródło: Normstahl
Pierwszy typ to bramy rozwieralne. Mogą być zamontowane przed otworem lub w otworze, najczęściej jednak montuje się je niezbyt głęboko w otworze, aby były zlicowane boczną ścianą. Tego rodzaju bramy są budowane z drewna. Są ciężkie, wymagają więc mocnej konstrukcji. Rama ościeżnicy może mieć nawet 4-5 centymetrów szerokości. Tego rodzaju bramy można otwierać przy pomocy napędu w formie tak zwanych ramion, które poruszaj skrzydłami. Kolejny rodzaj to bramy uchylne, które są montowane w otworze albo za nim, to znaczy wewnątrz garaży. Są dość lekkie, to fragmenty blachy trapezowej z konstrukcją nośną.

Posiadają próg wysoki na mniej więcej trzech centymetrów, tak więc przed montażem bramy musimy wykonać wylewkę w garażu. bramy segmentowe można instalować również w wylocie lub za nim. Spora ilość producentów w mniejszych bramach instaluje sprężyny naciągowe, natomiast do bram sporych oraz masywnych polecane są skrętne. Niektórzy jednak stosują jedynie ten drugi rodzaj. Przy sprężynach naciągowych ściana ponad wylotem musi posiadać minimalną wysokość siedemnastu centymetrów.

Tego typu sprężyny mogą być umocowane w kilku pozycjach, zależy to od ilości dostępnej przestrzeni pod sufitem. Bramy segmentowe występują też w formie bocznej, to znaczy są otwierane na bok. To jednak droższe rozwiązanie, jednak wygodne, ponieważ tego typu brama będzie mogła spełniać funkcję drzwi. W takiej bramie prowadnice lokowane są na ścianie ponad otworem oraz z boku bramy (zobacz: bramy przesuwne) oraz w posadzce – www.

Ostatni rodzaj – bramy rolowane, inaczej roletowe montuje się w środku, za otworem. Możemy również umieścić ją w otworze, ale musiałby on być dość wysoki, ponieważ sporą część światła przejazdu zajęłaby kaseta. Taki typ bramy mocuje się przed otworem. To często jedyne wyjście, kiedy nie masz szans, aby zastosować inną. Płaszcz bramy zwija się do kasety z wałkiem w środku albo na odkryty wałek. Rozmiar tego rodzaju kasety zależy od wysokości bramy, to znaczy, im wyższa brama, tym więcej roletek powinno zmieścić się w bębnie. Najlepiej taką bramę kupić u autoryzowanego wytwórcy jak bramy Warszawa.