Niezwykle wielokrotnie wykorzystywanym materiałem do wykończenia podłóg mogą być płytki gresowe. Nadają one pokojowi wyjątkowy charakter i podnoszą jego walory ozdobne.
Istnieją dwa rodzaje gresu: szkliwiony i polerowany.

Nowoczesne stylizacje okienne

Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR
Różnią się one swoimi cechami technicznymi, a także walorami wizualnymi. Oba te typy mają swoje plusy i minusy. Warto je poznać, żeby pokryta gresem podłoga (płytki poler) wyglądała jak najokazalej i spełniała swoją funkcję przez długi czas. Same gresy to szczególna odmiana płytek ceramicznych, która jest wyprodukowana z kamionki szlachetnej. Jej budowa posiada mieszaninę kaolinu, skalenia, glinu oraz piasku kwarcowego czy też szamotu. Powyższe elementy sprawiają, że płytki gresowe mogłyby charakteryzować się relatywnie małą absorpcją wilgotności. Są jednocześnie bardzo wytrzymałe na działanie zmiennych temperatur. W czasie ich tworzenia są one poddawane silnemu naciskowi, który mógłby dochodzić aż do 800 kg/cm2. Następnym etapem produkcji jest obróbka termiczna z wykorzystaniem temperatury wielkości nawet 1300 stopni Celsjusza.
Elegancki i uniwersalny wygląd to najistotniejsza cecha gresu polerowanego, co jest doceniane przez jego kupców. W sprzedaży można nabyć tego typu gresy o różnych wielkościach oraz barwach. Niestety trzeba wspomnieć, że gresy polerowane są niezwykle śliskie, zatem nie mogą być wykorzystywane w przestrzeniach narażonych na zmienne temperatury. Z innej strony gresy szkliwione posiadają dodatkową warstwę zabezpieczającą, która kładziona jest tuż po zakończeniu procesu wypalania.

Tego typu rodzaj gresu ma większą odporność na uszkodzenia powierzchni. Ta dodatkowa powłoka jest jednak stosunkowo cienka i niezbyt odporna na starcie.