Właściwy poziom wilgoci w mieszkaniu jest kwestią bardzo istotną. To od niej w dużej mierze jest zależne nasze samopoczucie. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do powstania różnych chorób górnych dróg oddechowych, ogólnego rozdrażnienia czy też bólu głowy.

migawka - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Fotel bujany

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
W najgorszym przypadku w takiej sytuacji, kiedy wilgoć będzie się utrzymywała przez relatywnie znaczny czas, może także pojawić się na ścianach grzyb. Zlikwidowanie takiego symptomu nie jest niestety już taką łatwą sprawą. Aby tego uniknąć, istnieje kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest osuszacz powietrza. Poziom zawilgocenia w budynkach pozbawionych świeżego powietrza reguluje norma PN-B-03421:1978. Najkorzystniej dla nas, jednak również dla naszych mebli, sprzętu komputerowego czy też biblioteczki z książkami jest, kiedy wilgotność jest utrzymana w przedziale od 40 do 60%. Obszarami wyjątkowo narażonymi na wilgoć są te, gdzie istnieją kłopoty z wentylacją, zatem pomieszczenia do suszenia prania lub łazienki. Najskuteczniejszym rozwiązaniem do kontrolowania zawilgocenia powietrza jest narzędzie o nazwie higrometr.
Najprostsze modele warte są zaledwie kilka złotych. Higrometry z zegarem warte są kilkanaście złotych. Można by także nabyć specjalne stacje pogody, które poza przekazywaniem informacji odnośnie wilgotności powietrza, wyświetlają również temperaturę i ciśnienie atmosferyczne. Bardzo ważną kwestią przy wybieraniu narzędzia do osuszania powietrza jest wydajność. Możemy się również spotkać z nazwą sprawność urządzenia.

Czy ten tekst Ci się spodobał? Jeśli tak, to aby uzyskać podobne dane na prezentowany wątek, spójrz na informacje (https://tarasfactory.pl/oferta/tarasy/renowacje-tarasow/), one z pewnością również przyciągną Twój wzrok.

Tę właśnie wartość możemy znaleźć na jakimkolwiek tego typu urządzeniu. Jest ona wyrażona w litrach na dobę lub litrach na godzinę.

Do niewielkich lokali mających do około 40m3 wystarczyłoby kupić osuszacz powietrza o sprawności około 10l/24h. Za takie urządzenie zapłacimy od 300 do 900 zł. Jak łatwo policzyć, pokoje o kubaturze do 80 m3 będą potrzebować sprzętu o trochę większej sprawności: 20l/24h.