Wybór wiertła jest sprawą wielu problemów. Zrobienie otworu pod dany gwint wymaga wielkiej staranności. Aby para gwintów spełniała swe zadanie, to konieczne jest ich niezwykle dokładne dopasowanie.
Znaczy to, że podczas tworzenia gwintów niezbędne jest niezwykle dokładne utrzymanie średnicy otworu oraz typu organizowanych nacięć.

gwinty

Źródło: pixabay.com
Jest to fundamentalny wyznacznik niezwykle starannie dobranego wiertła do wytworzenia danego otworu do gwintowania. Gwint jest śrubowym nacięciem wykonywanym w otworze materiału albo na jego zewnętrznej krawędzi. Para gwintów umożliwia bardzo wytrzymałe złączenie w wyniku ruchu śrubowego z kompatybilnym odpowiednikiem. Gwinty mają niezwykle dużo postaci, w zależności od konkretnego zadania czy też od kształtu, a poza wewnętrznym oraz zewnętrznym wyróżnia się również gwinty grubozwojowe i drobnozwojowe, metryczne, przyprostokątne, w kształcie okręgu i wiele innych. Średnica wiertła powinna być mniejsza, niż tworzonego gwintu.
firma budowlana

Źródło: flickr.com
Tego typu rozbieżność określa odpowiednia tabela, która sugeruje, jaki rozmiar wiertła jest wymagany przy wykonywaniu gwintu o symbolu M1, M3 lub G1/16. Różnica średnicy wiertła jest także zależna od rodzaju tworzonego gwintu: metrycznego normalnego, gwintu metrycznego drobnozwojowego lub od gwintu rurowego. Każdemu oznaczeniu rozmiarów gwintu powinien odpowiadać konkretny rozmiar wiertła. Przed rozpoczęciem wywiercania otworu należy również zakładać, że przy wierceniu ręcznym tego typu wiertło rozbije otwór w zależności od czynników i od sprawności ręki wykonawcy, choć może to być 0,05 do nawet 0,5 mm.

O ile korzystanie z tabeli do wyboru wiertła pod gwintowanie może być łatwe, to sama Technika obliczania już nie w każdym przypadku. Dla przykładu jeśli chcemy wykonać gwint (narzynki i gwintowniki) o rozmiarze 10, to musimy pamiętać o tym, że gwint zwykły metryczny typu M10 posiada tzw. skok P-1,5mm, zatem powinniśmy skorzystać z odpowiedniego wzoru.