Wiele osób, które posiadają już własną działkę, ale nie mają na niej dotąd żadnej altanki, mogłyby zaciekawić się kolejnymi etapami jej budowy. A pierwszym z nich jest skonstruowanie fundamentu punktowego.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: Przemysław Michalski
Jego cechą jest to, że mógłby być on stworzony na przeróżne sposoby.
Wybór danej metody zależy od kilku warunków, np. przeznaczonego na ten cel budżetu czy też nawet stopnia pochylenia podłoża. Przykładowo fundament punktowy z bloczków wykonanych z betonu, to najszybszy i najłatwiejszy w realizacji typ fundamentu. Betonowe bloczki, które noszą markę betonITów należy rozłożyć w najważniejszych punktach przyszłej konstrukcji. Tak po obrysie, jak i oczywiście wzdłuż legarów. Ten sposób ułatwia równomierne rozłożenie nacisku konstrukcji. Dodatkową mocną stroną jest to, że przy pomocy betonitów można łatwo poprawić możliwe nierówności ziemi. Nieco bardziej trwałym odpowiednikiem omawianego wyżej fundamentu jest fundament punktowy z rur szalunkowych. Jest on stosunkowo tani oraz prosty w realizacji.
Jeśli jest w prezentowanym artykule coś ciekawego dla Ciebie, to bez zwłoki zbadaj koniecznie także te informacje (http://eogniwa.pl/pl/c/Zawiesia-lancuchowe-do-kregow-betonowych/53) – tam też zobaczysz wiele interesujących wiadomości.
Tworzenie fundamentu opiera się na przygotowaniu w ziemi otworów, które będą wypełnione betonem, do którego potem należy wsunąć rury szalunkowe.
Nie trzeba wsuwać ich do samego końca, gdyż wysokość, jaka wystaje ponad powierzchnię podłoża, powinna służyć do poziomowania wszystkich słupów. Żeby mieć pewność, że wszystkie będą w idealnym poziomie, warto jest zwrócić się do specjalistycznej firmy budowlanej. Jeszcze innym rodzajem tego typu fundamentu jest zbrojona płyta fundamentowa.
Jest to najdroższe, lecz również i najsolidniejsze rozwiązanie. Zbrojona wylewka sięga ok. 20-30 cm wgłąb ziemi i zapewnia całkowitą stabilność konstrukcji, która na takiej płycie będzie zbudowana.