W Polsce budynki również te biurowe są niemalże całe przeszklone. Główny powód takiego trendu, to duża estetyka takiego typu rozwiązania. Ale nie zawsze bierze się pod uwagę zagadnienia efektywności energetycznej takiego przeszklonego budynku.
Podstawowym sposobem zoptymalizowania efektywności energetycznej przeszklonego budynku jest to, żeby użyć odpowiednie rozwiązanie architektoniczne, które zarówno bierze pod uwagę wydajność energetyczną oraz osiągnięcie wymaganych warunków mikroklimatycznych.

oświetlenie led

Autor: Solarbotics
Źródło: http://www.flickr.com
Optymalnym rozwiązaniem jest tutaj użycie takiej fasady, która mogłaby współpracować z układami wentylacji i ogrzewania budynku. Fasada także ma tworzyć właściwy mikroklimat w pomieszczeniach oraz gwarantować im równocześnie jak najniższe zużycie energii. Fasada podwójna jest złożona z dwóch szklanych powierzchni, które tworzą szczelinę. Przez szczelinę płynie powietrze. Odległość między powierzchniami może wynosić od 10 centymetrów do dwóch metrów. W szczelinie zamontowane są żaluzje albo rolety o odpowiedniej konstrukcji, które posiadają kontrolę nad dopływem słonecznego promieniowania do pomieszczenia.
W czasie lata fasada powinna ochraniać efektywnie wszystkie pomieszczenia przed zyskami ciepła od nasłonecznienia i umożliwiać dostęp naturalnego światła. Powinna również zapewnić chłodzenie pomieszczeń pochodzącym z zewnątrz powietrzem. Zalety użycia wentylowanych podwójnych fasad, to izolacja akustyczna, izolacja cieplna, wentylacja (zobacz więcej systemy wentylacji wrocław) nocna i naturalna wentylacja. Izolacja akustyczna pozwala ograniczyć hałas, który pochodzi z zewnątrz. Kiedy rozpocznie się okres grzewczy, dodatkowa powierzchnia fasady zasadniczo powiększa opór termiczny konstrukcji. Wyższa temperatura powietrza w szczelinie i przepływające powietrze minimalizują straty ciepła w całym budynku.

W okresie letnim z kolei zyski od nasłonecznienia wyraźnie można by zmniejszyć i wyeliminować ogrzane powietrze poprzez otwarcie przepustnicy na górze fasady. Możliwość zastosowania wentylacji naturalnej jest główną zaletą podwójnych fasad.