Jednym z podstawowych mechanizmów stosowanych w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach są mechaniczne przekładnie. Ich najważniejszą rolą jest przeniesienie między dwoma różnymi elementami, przy równoczesnej zmianie niektórych parametrów. Przez zastosowanie przekładni da się zmienić prędkość, moment siły oraz siłę, albo część z tych elementów równocześnie.

Mechaniczne przekładnie wykonywane są w ogromnej ilości odmian i wersji, w każdym urządzeniu mechanicznym są one inne, dostosowane do konkretnych potrzeb.

Jeśli masz zamiar zgłębić tego typu temat dokładniej i chcesz zbadać zagadnienie pod innym kątem, to więcej znajdziesz w ofercie (https://sprawnesprzatanie.com/) artykułu, który jest w tym miejscu.

Z uwagi na geometryczny układ przekładnie rotork dzieli się na parę rodzajów, na przykład wichrowate, równoległe i kątowe. Więcej informacji: zobacz i wybierz przekładnie rotork. Taki podział wynika z tego, jak są położone osie kół przekładni, przykładowo w przypadku przekładni równoległych koła są ułożone równolegle, a w wersjach kątowych osie będą się przecinać. Dzięki takim rozwiązaniom zaprojektować można przekładnię pracującą pod różnymi kątami, rzecz jasna przy wzięciu pod uwagę parametrów wytrzymałościowych i potrzebnego miejsca w obudowie. Podziałów przekładni jest jeszcze parę, następnym dość popularnym i często stosowanym jest podział pod względem konstrukcyjnym.

maszyny

Źródło: pixabay.com

Jeśli chodzi o ten ostatni przypadek podział dokonywany jest ze względu na konstrukcję samej przekładni. Tu na pewno najpopularniejszym rodzajem są przekładnie walcowe, w jakich przeniesienie napędu odbywa się w równoległych osiach. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w układach napędowych samochodów, statków i samolotów, a także przy najróżniejszych przekładniach przemysłowych. Inną odmianą często używanych przekładni są przekładnie ślimakowe. W odróżnieniu do swoich poprzedniczek przekładnie tego typu będą przenosić ruch w prostopadłych kierunkach. Składają się one z dwóch części, z których jedna jest okrągła, a druga ma kształt ślimaka. Tego typu przekładnie znajdują również zastosowanie w wielu maszynach wymagających zmiany kąta obrotu, lecz charakteryzuje je stosunkowo niska sprawność. Z tego też powodu tego typu przekładnie nie nadają się specjalnie do tego, żeby przenosić duże obciążenia. Zobacz także: przekładnie rotork.