Dziś są domy ogrzewane gazem lub mające centralne ogrzewanie na węgiel. Jest to bardzo popularny sposób ogrzewania, chociaż coraz częściej spotyka się ogrzewanie gazowe. W przeciwieństwie do opału, gazu kupować nie musimy.
Źródło: http://www.flickr.com
Użytkownicy centralnego ogrzewania, poszukują najtańszego węgla. Niewielka opłata za tonę opału nie musi znaczyć, że kupiliśmy dobry węgiel. Jest wiadome, że każdy chce kupić za niewielkie środki jak najwięcej ciepła. Z tego też powodu należałoby zwracać uwagę na stosunek ceny do opałowej wartości węgla. Nie warto nabywać opału taniego, ponieważ tylko pozornie może się wydawać, że wyszło mniej kosztownie. Najważniejsze jest, aby węgiel był kaloryczny. Wtedy daje najwięcej ciepła. Węgiel wysokokaloryczny świetnie sprawdzi się w mroźne dni, natomiast, gdy na dworze jest w miarę ciepło, to opał nie będzie do końca spożytkowany, a poza tym daje wiele sadzy i dymu. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet, kiedy na dworze jest ciepło. Najlepiej jest używać słabszego węgla lub drewna w dni cieplejsze, a mocniejszego w dni chłodniejsze.
Są dwa podstawowe typy węgla: kamienny oraz brunatny. Węgiel kamienny jest najczęściej używany do ogrzewania. Jest ciemny i twardy. Węgiel brunatny z kolei, jak sama nazwa sugeruje, jest odcienia brązowawego i jest o dużo mniej wartościowy jako opał, niż węgiel kamienny.
Może zainteresują Cię także podobne strony www (http://grow-mat.pl/products/ogrodzenia-panelowe-2d) na omawiany wątek? Jeżeli tak, to zobacz je i uzyskaj świeże informacje na to zagadnienie.
Ten węgiel jest stosowany w przemysłowej energetyce, ale jest też kupowany przez zwyczajnych ludzi z uwagi na małą cenę. Najlepiej jednak jako opał wybierać węgiel kamienny. Zakupując węgiel brunatny trzeba wziąć pod uwagę jego marną wartość opałową oraz sporo popiołu. Węgiel kamienny można rozdzielić na typy. Odróżniają się one właściwościami i kulturą spalania.
Czasem można kupić węgiel, który czysto się pali i bez najmniejszych problemów. Innym jednak razem można by trafić na coś, co kopci i wyjątkowo zanieczyszcza piec. Jest to oznaka, że mamy do czynienia z dwoma różnymi typami węgla.