Wybór pieca centralnego ogrzewania ma niezwykle duże znaczenie dla komfortu wszystkich mieszkańców domu oraz dla kosztów użytkowych budynku. Bardzo istotnym aspektem wyboru pieca będzie jego typ a także specyfika zasilania pieca oraz dodatkowe funkcje.
Gdy kupujemy piec centralnego ogrzewania trzeba mieć świadomość tego, aby tego typu zakup był dobrze zaplanowany oraz dostosowany do indywidualnych zapotrzebowań.

cement

Źródło: pixabay.com
Sposób zasilania pieca jest to pierwsza kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę zanim zakupimy kocioł. Rodzaj paliwa, jakim zasilany jest kocioł będzie posiadał wpływ na ceny ogrzewania oraz na komfort obsługiwania samego pieca. W jednorodzinnych domach najczęściej montuje się kotły gazowe, piece na pellet lub kotły na ekogroszek.

Kiedy poszukujesz rzetelne dane, zerknij i sprawdź informację – tu są wyłącznie atrakcyjne oferty. Upewnij się, nie zawiedziesz się.

Kotły gazowe są to jedne z najbardziej popularnych kotłów, które używane są w domkach wolnostojących. Tego typu piece gwarantują optymalną temperaturę we wszystkich pokojach oraz są ponadto bardzo wygodne w obsłudze. Gazowe piece nie wytwarzają zanieczyszczeń w kotłowni oraz w niezwykle łatwy sposób mogą być rozbudowywane. Funkcjonalność kotłów gazowych porównywalna jest z działalnością pieców elektrycznych. Ale kotły gazowe odróżniają od pieców na prąd znacznie niższe koszty eksploatacji. Piece gazowe są dostępne w dość różnorodnych cenach. Koszt zakupu waha się od 5 do 15 tysięcy i jest to uwarunkowane od mocy oraz specyfiki kotła.

piec
Piece na pellet należą do coraz bardziej popularnych wariantów kotłów, które cechują się dosyć niskimi kosztami eksploatacji. Przeważnie tego typu piece mają automatyczne podajniki oraz bardzo olbrzymie zbiorniki paliwa. W jednorodzinnych domach sprawdzą się tak piece z podajnikiem ślimakowym jak i mające podajnik pneumatyczny.

Jedyną bardzo ważną niedogodnością do stosowania tego typu kotłów jest konieczność posiadania dość dużej przestrzeni magazynowej, w której będzie gromadzone paliwo. Opał, który spalimy w ciągu jednego sezonu może zająć kompletne pomieszczenie albo może być umiejscowione w zbiorniku zewnętrznym.