Co to jest szalunek? Pod tą nazwą ukrywa się forma służąca do nadawania struktury betonowi. Szalowanie, nazywane także deskowaniem, jest niezbędnym elementem budowania obiektów. Bez tego procesu nie obejdzie się żadna budowa, gdyż szalunek stosuje się przy wylewaniu fundamentów, ścian oraz stropów.

Proces deskowania jest dość łatwy do opisania. Po zbudowaniu szalunku i potencjalnym ułożeniu w nim zbrojenia wypełnia się go masą betonową albo żelbetonem. Kiedy beton (bloki betonowe) w końcu się zwiąże (zwykle trwa to parę tygodni), szalunek jest rozbierany i można zadecydować o jego dalszym użyciu.

W dzisiejszych czasach każdy inwestor musi zdecydować się na jeden z paru sposobów deskowania – wszystkie mają swoje plusy i minusy.
Wymarzona łazienka

Źródło: glenfield-bathrooms.co.uk
szalunek

Autor: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Źródło: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Zacząć warto od szalunku wykonanego z desek. Jest to tradycyjny materiał do deskowania. Do zalet tego sposobu można zaliczyć łatwość konstruowania, do wad: pracochłonność, ponieważ każdą deskę trzeba ułożyć osobno. Zużywa się ich mnóstwo, co może stanowić problem, bo po dekonstrukcji, deski raczej nie nadają się do niczego innego. Można je spalić albo wykorzystać do kolejnego szalowania. Jest to jednak naprawdę najtańsza metoda. Kolejnym sposobem na wykonanie szalunku są płyty. Kładzie się je dużo szybciej niż deski, a zużyty już materiał może być użyty przy kolejnym szalunku i przy innych pracach.
Kolejnym sposobem jest wykorzystanie szalunków przestawnych, które można zakupić lub wypożyczyć (w cenę zazwyczaj uwzględniony jest transport, czasem nawet rozładunek). Szalunek przestawny jest niewątpliwie najkosztowniejszy, ale i używa się go wiele razy. Jest on także najdokładniejszy ze wszystkich powyższych metod, co niekiedy może mieć duże znaczenie.

Jeśli pozostanie się z szalunkiem, z którym nie wiadomo co zrobić, zazwyczaj łatwo go sprzedać. Redukuje to znacznie ogólny koszt szalowania dla obydwu stron i jest całkiem szeroko stosowane.