Współczesne technologie zdążają w kierunku oszczędności. Wzrasta też ilość metod na nagrzewanie domku jednorodzinnego. Jakiego rodzaju ogrzewanie wyselekcjonować?
Możesz ocenić, iż najlepiej opalać dom kotłem na węgiel czy tzw.

wykończenie

Źródło: lampyilampki.pl
gruntową pompą ciepła. Jednakże wybór nie będzie taki nieskomplikowany. Poza problematycznym dla otoczenia dymem musimy brać pod uwagę kłopotliwą obsługę, jakiej wymagają kotły kotły parowe na drewno oraz nieodzowność dozorowania jego działania. Dla kogoś, kto mnóstwo czasu spędza poza domkiem, może być to ogromny ambaras. Grzanie gruntową pompą ciepła jest tak samo niedrogie, zaś pod względem komfortów znajduje się na przeciwległym biegunie. Nie wytwarza ona spalin oraz działa całkiem automatycznie, tak że możemy nieomal zapomnieć o niej. Taka pompa ciepła jest poruszana energią elektryczną, jednak dostarcza ciepło brane ze środowiska – zakumulowane w gruncie, (a zatem osiągalne za darmo) – stąd uznaje się ją za narzędzie całkiem ekologiczne. Niestety, jest także o wiele bardziej kosztowna. Oprócz tego jej zamontowanie wymaga wykonania bardzo kłopotliwej instalacji koniecznej do odbierania ciepła z ziemi. Powinniśmy zatem rozważyć, czy bez wątpliwości większa wygoda jak też zalety ekologiczne będą warte owych pieniążków i zachodu.

elektryk

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy również rozważyć nabycie kotła na tak zwane pelety (granulat fabrykowany z drzewnych odpadków). Jest to paliwo łatwiejsze w przewozie, gromadzeniu a także wykorzystaniu aniżeli drewno opałowe.

Pelety wypala się w piecach ze specjalnie przygotowanymi palnikami jak też samoczynnymi podajnikami. Będą one kosztowniejsze od tych na drewno przynajmniej o parę tysięcy złotych, jednakże za to będą całkowicie zautomatyzowane.