Sprzątając mieszkanie, chcielibyśmy posiadać jak najlepsze sprzęty. Dzisiaj mamy do nabycia urządzenia, dzięki którym nasze mieszkanie będzie naprawdę wysprzątane.
Dzisiaj zakupując odkurzacz możemy zadecydować czy będzie on używany w mieszkaniu, w aucie czy w ogródku.

transport

Autor: vnON
Źródło: http://www.flickr.com
Klasyczny odkurzacz – zobacz workowy jest najczęściej kupowanym sprzętem. Jest najtańszy oraz najłatwiejszy w obsłudze. Posiada on worek, który się wymienia oraz do jakiego zbierane są wszystkie zanieczyszczenia. Worek w tym odkurzaczu może być papierowy albo tekstylny. Ten drugi jest workiem wielokrotnego użytku z możliwością prania. Mocną stroną zakupu tego odkurzacza jest względnie mała cena oraz to, że po odkurzaniu nie musimy robić dodatkowej pracy w formie opróżniania worka. Worki do odkurzacza to niestety dodatkowy koszt. Papierowe worki kupuje się co 3-4 miesiące i kosztują od 6 do 25 złotych. Worek tekstylny należy czyścić co 3-4 tygodnie. Siła ssania w odkurzaczu tradycyjnym może maleć wraz ze stopniem zapełnienia worka. Taki odkurzacz jest nieskuteczny w pochłanianiu roztoczy oraz alergenów.
Zamiast worka odkurzacze bez worka posiadają z plastiku zbiornik, do którego wpadają nieczystości. Należy go opróżniać co jakiś czas i myć. Funkcjonowanie takiego odkurzacza oparte jest na odpowiednim systemie cyklonu. Odwirowuje on kurz z obiegu powietrza i osadza go w pojemniku na dnie. Zaletą takiego odkurzacza jest to, że nie żąda on wymieniania ani prania worków. Skutecznie pochłania on roztocza i alergeny. Może usuwać także sierść zwierząt. W przypadku odkurzacza dobrej jakości, wymiana niezmywalnego filtra wymagana jest tylko raz do roku. Należy jednak powiedzieć, że taki odkurzacz jest drogi oraz eksploatacja jego także nie zalicza się do najtańszych.

Do kupienia posiadamy jeszcze odkurzacze wielofunkcyjne, jakie mogłyby pracować jako workowe albo bezworkowe. Odkurzacze te zazwyczaj posiadają dodatkowe możliwości takie jak pranie dywanów, czyszczenie podłogi czy zbieranie wylanych płynów.