Są z nami już od niezwykle długiego czasu. Służą jako wykończeniowy surowiec do pomieszczeń. Są tańsze od płytek z naturalnego kamienia i często jest tak, że o wiele ładniejsze.
Teraz kafelki ceramiczne są obecne w teraźniejszych wnętrzach.
Mogłyby posiadać odporność na starcie, jaka określana jest w przedziale od od jednego do pięciu. Zatem jeżeli chcemy pokryć nimi podłogę w przedpokoju lub w salonie, to idealne będą płytki o klasie ścieralności 2 lub trzy. Klasy 4 oraz 5 są zarezerwowane do punktów użyteczności publicznej. W miejscach, gdzie chodzimy zazwyczaj w kapciach, wystarczyłaby klasa 1 albo dwa. Kafelki ceramiczne możemy podzielić na układane wewnątrz oraz zewnętrzne. Im posiadają mniejszą nasiąkliwość wodną, tym są bardziej wytrzymałe na mróz. Płytki ceramiczne możemy rozdzielić także na ścienne oraz podłogowe. Niemalże dowolne kafelki możemy położyć na ścianie, jednak na podłogę już wyłącznie tego typu, które spełniają wymagania w odniesieniu do wytrzymałości na starcie, twardość i wytrzymałość na zginanie.
Źródło: http://www.flickr.com
Należy wiedzieć jak układać kafelki ceramiczne oraz kiedy to czynić. Główną zasadą jest, aby podłoże było stabilne oraz czyste. Jeżeli podłoże jest nowe, należy zaczekać minimalnie 3 miesiące. W inny sposób na skutek naprężeń przy schnięciu, płytki mogą pękały. Przy podłożu betonowym monolitycznym także trzeba odczekać trzy miesiące od wylania. Przed ułożeniem płytek użyć należy gruntującą emulsję. Podłoże z gipsu jest nasiąkliwe, wymaga więc zagruntowania, a co poniektórzy specjaliści rekomendują zastosować cienką folię.
Jeśli chcesz uzyskać uzupełniające dane na prezentowane zagadnienie, to przydatne do tego będą praktyczne źródła, które odnajdziesz tutaj. Zobacz to!
Folię nanosi się pędzlem i tworzy ona powłokę, która chroni przed wilgocią oraz pęcznieniem.
Jesli dotychczasowe płytki były skute, należy ścianę znowu otynkować i poczekać minimalnie tydzień, żeby całkowicie wyschła. Jeśli podłoga jest nierówna, nierówności usuwa się samopoziomującą zaprawą.