Istnieją klasyczne i sprawdzone sposoby murowania. Praktycznie prawie każdy murarz ma o nich pojęcie i sam je stosuje. Jednak ostatnio powstały innowacyjne sposoby murarskie. Te nowe metody dość mocno czynią łatwiejszym i usprawniają prace murarskie. Toteż wszyscy fachowcy powinni się z nimi zaznajomić.

prace murarskie domu

Autor: FRESH PR
Źródło: FRESH PR
Oczywiście nie ma nic złego we wznoszeniu ścian z pustaków ceramicznych czy tradycyjnych cegieł. Zatem jeśli murarzowi to odpowiada, to niech stosuje nadal te metody murarskie. Jednak dla tych wszystkich, którzy szukają innowacyjnych i szybszych rozwiązań, stawianie ścian z bloczków silikatowych jest dość dobrą alternatywą dla tradycyjnych sposobów. Trzeba zauważyć, że ta nowa metoda dość dobrze ułatwia pracę i, co najistotniejsze, nie wymaga od murarza żadnych nowych umiejętności.

Murowanie w tym innowacyjnym systemie jest szybsze, bo materiał do niego wykorzystywany jest znacznie większy od tradycyjnego. Oprócz tego pustaki nie wymagają zastosowania zaprawy w spoinach pionowych za sprawą nowoczesnego połączenia na wpust i pióro. Mimo tego nim rozpocznie się prace murarskie trzeba poczynić przygotowania.

Zobacz więcej w tym omówieniu i przestudiuj opisywane tematy też z innej perspektywy – one bez dwóch zdań również Cię zaabsorbują!

I tak w pierwszej kolejności należy sprawdzić jakie są poziomy w narożnikach. Zastosowanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej uchroni mury przed wciąganiem wilgoci. Jeśli planujemy stosować zaprawę ciepłochłonną, to trzeba zapamiętać, że temperatura powietrza nie może spaść niżej niż pięć stopni Celsjusza.

I również komponenty przeciwmrozowe trzeba użyć wyłącznie do tradycyjnych zapraw. Zrobione zaprawy ciepłochronne są najlepsze do murowania zewnętrznych ścian. Te zaprawy są dość proste w przygotowaniu. Wystarczy trzymać się wytycznych, które są wypisane na opakowaniach. Można je zrobić za pomocą ręcznego mieszadła o wolnych obrotach lub za pomocą klasycznej betoniarki.
Kolejnym ważnym etapem przygotowań jest przygotowanie pustaków. Tutaj dość ważnym elementem jest kwestia właściwego zwilżenia. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnego zwracania wody przez zaprawę. Szczególnie czujnym należy być w czasie wysokich temperatur, gdyż przyczyniają się one do spadku ilości wody.