Wszyscy inwestorzy ponoszą odpowiedzialność za wszystkie mankamenty nieruchomości, które są aktualnie przez nich oferowane. W granicach tzw. rękojmi muszą wyeliminować zaistniałe nieprawidłowości.
Nabywców ochrania tzw.

rusztowania

Autor: RAK Ceramics
Źródło: Max-Fliz
ustawa deweloperska, niezwykle istotne są także wszystkie zapisy w umowie. Zgodnie z ustawą z dn. 16 września 2011 r. dotyczącej ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego albo nabywcy domu jednorodzinnego, obydwie strony umowy deweloperskiej posiadają zagwarantowane minimalne zabezpieczenia umowy, którą właśnie zawierają. Kupując dom lub mieszkanie na pewno należałoby przeczytać treść wymienionej ustawy. Najpierw należy zatroszczyć się o to, żeby była ustalona umowa developerska. Ma to specjalne znaczenie wtedy, gdy lokal albo dom, który planujemy nabyć jeszcze nie został zbudowany. Tzw. ustawa (zobacz ustawa o ochronie danych osobowych) mieszkaniowa zobowiązuje developera do dużej ilości różnych przedsięwzięć, z kolei nabywcy przysługują pewne uprawnienia, które ochraniają jego interesy.
Jednym z bardziej istotnych zadań jest konieczność zawarcia z bankiem umowy o prowadzenie mieszkaniowego konta powierniczego. Bank będzie monitorował wpłaty dokonywane przez nabywców na rzecz danego developera. Tego typu działanie będzie służyć zapewnianiu kontroli nad realizacją danej inwestycji. Każdy deweloper ma prawo korzystać ze środków zgromadzonych na takim rachunku wyłącznie w celu realizowania procesu inwestycyjnego, jednak bank wypłaca mu zgromadzone na rachunku środki tylko po zakończeniu poszczególnych etapów wykonywania inwestycji lub po zakończeniu budowy.

Developer powinien się również zobowiązać do udzielenia kupującemu gwarancji bankowej lub gwarancji ubezpieczeniowej w razie zaistnienia określonych w ustawie sytuacji. W sytuacji, gdy stwierdzimy mankamenty w danej umowie, możemy odmówić jej zawarcia zgodnie z ustawą deweloperską.