Małe mieszkanie jest dużo bardziej wymagające do urządzenia niż duże. Na szczęście, dekoratorzy mieszkań udzielają mnóstwa wskazówek, dzięki którym nawet niewielkie wnętrze można urządzić tak, aby było wygodne i piękne.
Większość dekoratorów zgodzi się z jedną zasadą – jasne barwy powiększają optycznie wnętrze.

Dlatego w małych mieszkaniach używa się zwykle tej samej palety barw, w której znajdziemy przeważnie się beże, biały, jasny szary i inne jasne barwy. Ciemne, a także ostre odcienie są niestety przytłaczające i pomniejszają optycznie pomieszczenia. Nie chodzi tu tylko o kolor ścian – analogiczną regułę stosuje się przy wybieraniu mebli. Ostre kolory można sobie zostawić na zdecydowane akcenty, np. poduszki, czy krzesło mata pod fotel w przedpokoju.
zysk

Autor: Remix
Źródło: Remix
Nieduże wnętrza lubią także otwarte przestrzenie. W kawalerkach powinno się zdecydowanie odrzucić plan oddzielnego pomieszczenia kuchennego. Aneksy świetnie sprawdzają się w nich. Przy dzisiejszej technice, nie trzeba się nawet obawiać ostrych zapachów podczas gotowania. Okapy radzą sobie z nimi świetnie. Jedyną przeszkodą, której powinno się obawiać, to kuchenny bałagan.
A bałagan jest wielkim (nawet większym niż ciemne kolory!) małych przestrzeni. Dlatego przy remoncie lub przy przeprowadzce powinno się przyjrzeć każdej rzeczy i zdecydować, czy na pewno chce się ją zatrzymywać. Nawet gdy uda się wyzbyć większej części rzeczy, reszta może wprowadzić nieład, a więc wizualnie zmniejszyć pomieszczenia. Dlatego warto zainwestować w dobre meble do przechowywania. Jest ich bardzo wiele. Nietrudno będzie wybrać coś odpowiadającego gustowi mieszkańców.

Małe wnętrze dobrze współgra także z lustrami oraz niektórymi fototapetami. Nie trzeba natychmiast oklejać nimi całego mieszkanie, lecz odpowiednio dodane elementy tego typu na pewno nie sprawią, że poczujemy się, jak w klatce.