Segregacja odpadów to same zalety, dzięki niej na wysypiskach ląduje mniej śmieci, te zaś, które możemy poddać recyklingowi będą na nowo przetworzone. Jak jednakowoż należy segregować śmieci? Posegregowane odpady wrzucajmy do pojemników, jakie są oznaczone odpowiednimi kolorami.

Już od pewnego czasu segregujemy śmieci, tak więc wiemy, że do niebieskiego pojemnika wrzucać należy makulaturę, książki oraz papier. Przed wrzuceniem papieru do pojemnika pamiętajmy, by usunąć z niego zszywki, spinacze oraz plastikowe okładki, tak samo postąpmy z twardymi oprawami książek oraz zeszytów. Warto też pamiętać, by makulatura była sucha, nie może być zatłuszczona. Kolejne pojemniki na odpady to między innymi żółty kontener na gruz lubin na plastik oraz aluminium pojemników na odpady. Do niego powinniśmy wrzucać zgniecione oraz puste butelki po sokach, kartony po nabiałach, folie, metalowe puszki i tak dalej. Miejmy na uwadze, by wszystkie pojemniki po jogurtach lub puszki po przetworach były umyte i suche a także miały ściągnięte etykiety.
Oczywiście, prawo tego nie wymaga, lecz najlepiej pamiętać, że przecież resztki żywności błyskawicznie się psują, zwłaszcza jak jest zbyt gorąco, śmieci natomiast nie są zabierane zbyt często. Pamiętajmy również, ażeby przed wrzuceniem do kontenera, zgnieść pojemniki, ponieważ wtedy zajmują mniej miejsca. Białe oraz zielone pojemniki przeznaczone są do segregacji szkła bezbarwnego oraz kolorowego. Identycznie jak w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych oraz metalu, musimy zatroszczyć się o to, by szklane odpady były czyste i suche, a najlepiej jak są też oczyszczone z nalepek i etykiet. Dla osób, które o tym zapominają, jakiego typu pojemniki do czego są przeznaczone, faktycznie pomocne są informacje jakie znajdują się na różnych pojemnikach. Dowiemy się dzięki temu, co jesteśmy w stanie do nich wyrzucać, a co jest zakazane. Jak sobie poradzić z innymi odpadami, w jaki sposób wyrzucać przeterminowane leki czy puste opakowania po lekach?

zbiornik na deszczówkę

Autor: www.podlogi-kopp.pl
Źródło: www.podlogi-kopp.pl
przemysłowo

Autor: Ryan Summers
Źródło: http://www.flickr.com
projektowanie

Autor: Klara Kopf
Źródło: http://www.flickr.com
Takie rodzaje odpadów należy zanieść do apteki. Baterie bez problemu można zostawić w szkołach, publicznych instytucjach czy większych sklepach. W każdym tego typu miejscu muszą znaleźć się pojemniki na baterie zużyte. Sprzęt elektryczny, tak zwane elektrośmieci pozostawmy w sklepie, w jakim nabywamy sprzęt. Duża liczba firm zajmuje się odbiorem oraz utylizacją takiego sprzętu całkiem za darmo. A oleje samochodowe lub akumulatory możemy oddać do mechanicznych zakładów albo na stacje paliw.

Segregowanie to faktycznie bardziej zaawansowany proces ekologicznego podejścia do codziennego funkcjonowania, gdyż przecież można tak funkcjonować w pozostałych dziedzinach życia, np. oszczędzając wodę. Wiele dobrego oferuje zbiornik na deszczówkę, lecz również to, że nie będziemy marnować wody myjąc naczynia czy zęby. Niekiedy najmniejsze działania tego typu potrafią czynić cuda.