Dzisiaj coraz częściej słyszymy o nowych sposobach na ogrzewanie domu. Specjaliści od tego typu technologii szukają wciąż nowych, ciekawych rozwiązań. Jednym z nich są promienniki na podczerwień.

grzejniki na podczerwień

Autor: OXLAEY.com
Źródło: http://www.flickr.com
Metoda ta brzmi tajemniczo, natomiast trochę będzie bardziej oczywista kiedy dowiemy się w jaki sposób funkcjonują grzejniki na podczerwień (Global). Mowa o urządzeniach, jakie zmieniają energię elektryczną w energię cieplną. Konkretnie, w takim procesie tworzy się promieniowanie podczerwone, jakie jest doskonałym nośnikiem ciepła. Często spotyka się grzejniki na podczerwień w formie paneli grzewczych, które są źródłem ciepłego powietrza w pomieszczeniach o najróżniejszym przeznaczeniu. Takie panele pełnią rolę grzałki, która rozgrzewa się oraz emituje ciepło (sprawdź kotły parowe) do otoczenia. Sporym plusem są walory dekoracyjne takich grzejników. Panele te bowiem świetnie nadają się na umieszczenie na nich przykładowo przyjemnego obrazka, zdjęcia czy innego zdobiącego panel motywu. Producenci prześcigają się w ofertach, dlatego grzejniki takie mogą być bardzo oryginalną ozdobą mieszkania. W przypadku klasycznych grzejników o takiej funkcji dekoracyjnej jednak ciężko mówić.
Niektórzy wykorzystują tą technologię do grzania większych pomieszczeń, chodzi na przykład o ogrzewanie magazynu (przeczytaj tutaj) albo dużych hal przemysłowych. To zależy od gabarytów tego typu pomieszczeń.

Wydatki na ogrzewanie przekładają się bowiem na koszt zużytej energii elektrycznej, z tego względu właśnie musimy przeliczyć, czy tego typu ogrzewanie jest w tym konkretnym przypadku opłacalne. Sami musimy trzeba decyzję o korzystaniu z takiej formy dogrzewania przestrzeni.