Większość mieszkańców naszego kraju twierdzi, że wymiana powietrza w budynku przeważnie nie jest niezbędna. Taką wentylację traktują oni jako źródło wszelkich niedogodności, zwłaszcza zimą. Są zdania, że przez wentylację ucieka z mieszkania ciepło oraz chłód przedostaje się do domu od otworów okiennych.
Wentylacja w domu jest jednak bardzo potrzebna i nie jest ona zaledwie potrzebna po to, żeby dawać nam nowe ilości tlenu, który podczas oddychania zamieniony jest na CO2. W czasie wentylacji powietrza eliminowane są również różnego rodzaju zanieczyszczenia a także substancje trujące, które pochodzą z surowców konstrukcyjnych oraz mebli. Tyczy się to również różnych mikroelementów oraz nadmiaru pary wodnej, którą wytwarzamy samodzielnie podczas prania lub mycia. Oczywiste jest więc, że nasze budynki powinny być wentylowane. Wentylowanie lokali można by robić na parę sposobów, jakie różnią się od siebie skutecznością i wydatkami, który musimy ponieść nie wyłącznie na etapie robienia wentylacyjnej instalacji, ale także podczas jej późniejszego używania.
Źródło: Horus
W naszym kraju przeważa wentylacja naturalna, jaka nazywana jest również grawitacyjną. Latem tego typu wentylacja (montaż klimatyzacji wrocław) grawitacyjna nie funkcjonuje wcale, natomiast w zimie jest niezwykle intensywna. Przez inne pory roku może działać lepiej lub gorzej, ale niezwykle rzadko funkcjonuje na odpowiednim poziomie. Jej działanie jest uwarunkowane nie zaLEDwie od temperatury powietrza zewnętrznego, ale również od kierunku oraz mocy wiatru. Funkcjonowanie wentylacji naturalnej opiera się na wykorzystywaniu różnicy temperatur na dworze oraz wewnątrz mieszkania. Zużyte powietrze wywiewane jest przez przewody wentylacyjne zakończone kratkami.
Jednak żeby to było możliwe, musi być zagwarantowany dopływ do budynku czystego powietrza z dworu. W przyszłości dostawało się ono przez nieszczelne otwory okienne a teraz dostaje się przez nawiewniki okienne. Świeże powietrze może również dostawać się do pomieszczenia przez właściwe rozszczelnienie okien.