Wszyscy marzą o własnym domu, bądź mieszkaniu. Większa część osób kupujących mieszkanie woli te nowe, jednakże kupno mieszkania na rynku wtórnym może okazać się świetnym pomysłem.

Dowiedz się więcej o Świat Nieruchomości

Autor: Thomas Schlosser
Źródło: http://www.flickr.com

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z szeregiem potencjalnych trudności. Jest ryzyko, że kupimy mieszkanie zadłużone, lub z lokatorami (o Świat Nieruchomośc). Przed kupnem mieszkania należałoby zapytać, czy mieszkanie nie jest obciążone tzw prawem dożywocia. Chodzi tu o umowę dożywocia, uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Polega ona na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zagwarantować sprzedawcy dożywotnie schronienie. Istnieje wiele ogłoszeń rodzaju mieszkanie(zobacz szafy przesuwne na wymiar poznań) sprzedam, jednakże przy zakupie lokum z rynku wtórnego ważną kwestią jest sprawdzenie stanu księgi wieczystej lokum, które chcemy kupić. Ma to na celu rozpoznanie, że sprzedającym jest postacią, która jest właścicielem lokum. Poza tym skontrolowanie w księdze wieczystej stanu legislacyjnego mieszkania służy zweryfikowaniu, czy mieszkanie nie jest obarczone wierzytelnością.

Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym nadzwyczajną uwagę należy zwrócić na to, czy są w nim zakwaterowani lokatorzy. Powinno się wobec tego zażądać od sprzedającego dostarczenia dokumentu, że w lokalu nikt nie jest zameldowany. Zawsze należy zwrócić uwagę na datę takiego zaświadczenia, jeżeli zaświadczenie jest okazywane na 3 miesiące przed datą przewidywanej sprzedaży, stan faktyczny ma możliwość się zmienić. W związku z tym najlepiej zadbać o to, by zaświadczenie dotyczące zameldowania posiadało datę z dnia sprzedania mieszkania.

Biorąc pod uwagę propozycję mieszkanie sprzedam, wypada też bacznie przyjrzeć się stanowi technicznemu lokum (zapoznaj się z korzyściami związanymi ze sprzedażą mieszkania).Powinno się przetestować także części wspólne obiektu. Przede wszystkim, nie należy wpłacić zaliczki przed sprawdzeniem, czy sprzedający jest w rzeczywistości właścicielem mieszkania. Kupno mieszkania od właściciela lokum nastręcza okazania pism ze spółdzielni mieszkaniowej, albo wspólnoty mieszkaniowej, że nie ma zaległości z tytułu czynszu.

Analogicznego dokumentu trzeba domagać się też w wypadku opłat za gaz, za prąd. Ponadto warto utrwalić w umowie sprzedaży mieszkania, że do mieszkania należy piwnica.