Od dłuższego czasu panuje moda kupowania niewielkich domów. Nie ma znaczenia to, aby dom miał jak najwięcej metrów, ale to, żeby powierzchnia została jak najlepiej wykorzystana. Architekci stawiają na funkcjonalność oraz unikalny wygląd projektowanych budynków, co dla inwestora przynosi wymierne korzyści.
Po pierwsze mały dom wiąże się z mniejszym wkładem pieniężnym.

Początkowo nie trzeba kupować dużej ilości produktów budowlanych, a sama budowa (zobacz hurtownia budowlana bydgoszcz) i wykończenie nie trwają tak długo. Po drugie również eksploatacja domu jest o wiele tańsza. Nie trzeba wydawać wiele na rachunki za ogrzewanie czy późniejsze renowacje. Po trzecie dobry projekt uwzględnia wymagania inwestora i jest związany z odpowiednim rozplanowaniem powierzchni, nawet kiedy jest niewielka.

Biura architektoniczne na ogół posiadają w ofertach innowacyjne propozycje niewielkich domów (dla przykładu: ), które dodatkowo są ekologiczne. Zainstalowanie paneli słonecznych czy naturalnej oczyszczalni ścieków początkowo jest związana z większym wydatkiem, ale w miarę upływu czasu stanowi zwrotną inwestycję.

Szukając biura projektowego, przede wszystkim trzeba uwzględnić projekty, które pracownia posiada w archiwum. Opierając się na wcześniejszych pracach, można porównać czy podoba się nam ten konkretny charakter architektoniczny. Można również skorzystać z opracowanego już projektu, robiąc w nim tylko małe zmiany- . Czas projektowania budynku jest ważny – to od niego zależy jak będzie zaprojektowany nasz dom (zobacz wiercenie w betonie) oraz czy będzie komfortowy.