Jedna z czynności, jakie mogłyby być wykonane z okazji kapitalnego remontu domu czy też mieszkania, może być zmiana okien. Dobre okna zapewniają ciszę i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Niestety wielka ilość producentów i różna jakość obsługiwania klienta sprawiają, że z pozoru prosty zakup niezwykle się utrudnia. Jeśli jednak zaczniemy poszukiwać informacji na taki temat przeczytamy, że aktualnie bardzo często stosowane są okna energooszczędne. Znaczy to, że powinny one zapewniać odpowiednią temperaturę tak w okresie letnim, jak i w zimie. W rzeczywistości wszystkie okna mają tzw. współczynnik przenikania ciepła. Jeśli chodzi o okna wyprodukowane z takiego materiału jak PCW, to powinien on wynosić 0,5W/m2K. Należy dodać, że typowe okna wykonane z tworzyw sztucznych mają współczynnik „U” na poziomie 1,6W/m2K. Ponadto jeżeli zestawiamy różne oferty, powinnyśmy również zwracać uwagę osobno na parametry, które dotyczą szyb i profilu.
pcw

Autor: Sam Sherratt
Źródło: http://www.flickr.com

W czasie kupna domu detale odnoszące się do okien powinny być w centrum naszej uwagi podobnie, jak sprawy dotyczące wykorzystanych tynków lub kontrola jakości w firmie docieplenia poddasza. Trzeba mieć w pamięci, że wymiana okien w całym domu jest niezwykle droga. Należy myśleć perspektywicznie zwłaszcza, że obecnie okna z PCV posiadają współczynnik „U” taki, jaki za np. 15 lat będzie już przeżytkiem. A zestawienia mówią, że okna wymienia się przeważnie raz na ok. 40 lat.

Przy kupnie okien nie można więc zbyt skąpić a potraktować dobre okna z PCW jak inwestycję na długi okres czasu. Możemy je używać zarówno jako okna w pokojach, do piwnic czy też okna dachowe.