Wedle wielu specjalistów, do najbardziej dekoracyjnych elementów schodów zalicza się balustrada. Niestety wybór najwłaściwszego rozwiązania i surowców, jakie zostałyby użyte nie jest taki łatwy.
Muszą być one przecież dostosowane do wystroju domu, zwłaszcza jeżeli schody są także w salonie.
Jeśli uchwyty będą stosownie wybrane, będą miały wpływ nie tylko na estetykę, lecz także zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodziłoby o kwestię wizualną, powinny one współgrać z wystrojem, jaki jest utrzymany w domu. Jednak dobierając rodzaj balustrady, powinniśmy także pamiętać o funkcjonalności. Zależnie od jej rodzaju, balustrada może spowodować, że schody będą wyłącznie częścią tła albo wręcz przeciwnie – sprawią, że schody będą głównym składnikiem wystroju. Jeśli chodzi o balustrady montowane wewnątrz, na rynku funkcjonuje bardzo duża oferta zarówno surowców, jak i ta dotycząca wzornictwa. W zasadzie barierami mogą być wyłącznie pomysłowość projektanta oraz przeznaczony na taki cel budżet. Wedle fachowców najbardziej bezpieczna balustrada (balustrady schodowe) musi mieć ok. 90 centymetrów wysokości, a jeżeli ma ona pionowe elementy, odstęp między nimi nie może mieć mniej niż 12 centymetrów. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w takiej sytuacji, gdy w budynku przebywają małe dzieci.
Źródło: Schöck Sp. z o.o.
Źródło: www.soudal.pl
Jeśli z kolei chodziłoby o poręcz, czyli inaczej mówiąc podchwyt, powinna mieć ona ok. 7 centymetrów szerokości. Wszystkie podane wcześniej rozmiary sprawiają, że tego typu balustrada będzie bardziej atrakcyjna wizualnie, lecz mniej wygodna w codziennym użyciu.
W nowoczesnych domach znacznie częściej wykorzystywane są balustrady wykonane przy pomocy stali oraz szkła, z kolei w tych bardziej tradycyjnych wnętrzach króluje oczywiście drewno oraz ewentualnie żeliwo.