Gdy na początku ubiegłego stulecia Żeromski w „Przedwiośniu” kreślił wizję szklanych domów, to wcale nie oczekiwał, że jego pomysł 100 lat później może się urzeczywistnić. Oczywiście obiekty wykonane w całości z tego materiału byłyby mało praktyczne, lecz pojedyncze ściany albo niektóre elementy, np. schody, bywają dzisiaj umieszczane w projektach nowoczesnych domach. O ile w literaturze szkło jest symbolem kruchości, to szkło hartowane w obecnym i designerskim budownictwie bywa mocne niczym stal.

Schody szklane

Autor: Rintal Polska
Hartowanie szkła to proces, który byłby w stanie objaśnić chyba każdy gimnazjalista. Zupełnie jak w przypadku rozmaitych stopów żelaza, dany surowiec najpierw należy rozgrzać do ogromnych temperatur. Następnie rozżarzone do czerwoności tworzywo jest schładzane. W efekcie takich działań zahartowany materiał nabiera kompletnie innych właściwości fizycznych – otóż, przede wszystkim staje się twardszy, ale na tym nie koniec – dla przykładu płyta szkła hartowanego po uderzeniu o twarde podłoże rozpryśnie się na kawałki o nieostrych krawędziach, a zatem trudniej się będzie nimi zranić, o czym doskonale bardzo dobrze wiedzą wytwórcy szyb do samochodu.

Jednak z dobrodziejstw, które wynikają z takiego a nie innego sposobu obróbki, czerpie nie tylko przemysł motoryzacyjny. Ponieważ szkło na skutek hartowania staje się bardziej wytrzymałe, więc można go z powodzeniem wykorzystać w budownictwie. Jednakże ze wspomnianego prefabrykatu można konstruować nie tylko barierki balkonowe albo antywłamaniowe szyby do okien na parterze. Szklane schody z pewnością staną się ozdobą modernistycznie urządzonego domu – są one niesamowicie trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, lecz w rzeczywistości o ich nietuzinkowości decyduje nade wszystko sam wygląd. Więcej na stronie .

Schody

Autor: sara~
Źródło: http://www.flickr.com
Schody szklane wyglądają zupełnie inaczej niż te zrobione z jesionowych desek ().

Sprawdź, czy następny link jest tym, czego właśnie poszukujesz. Na pewno bardzo może pomóc Ci w Twym projekcie, który teraz robisz. Zobacz, naprawdę warto!

Jeżeli popatrzeć na nie z z rogu przedpokoju, to obserwatorowi zdaje się, że kolejne stopnie są zawieszone w powietrzu. Można również zdecydować się na ciekawe połączenie szkła z drewnem sosnowym, a wtedy schodki na drugie piętro będą prezentować się jeszcze bardziej intrygująco. O pomysłowości właścicieli domu będzie również świadczyć zamontowanie na stopniach bądź obok nich lampek led – tego typu oświetlenie jest zarówno stylowe, jak i funkcjonalne.