Cegły klinkierowe to najwyższa klasa cegieł elewacyjnych. Są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych oraz ognia, a także pleśni i grzybów. Powierzchnia cegieł klinkierowych jest naprawdę twarda oraz odporna na zarysowania, a wykończona nimi elewacja przez dziesiątki lat nie traci na intensywności koloru.

Klinkier to produkt całkowicie naturalny, jest bowiem wykonany z naturalnego surowca, jakim jest najwyższej jakości prawidłowo sezonowana glina. Cegły klinkierowe odznaczają się niezbyt dużą nasiąkliwością (nawet jest to niżej sześciu procent), dzięki temu są także odporne na bardzo niskie temperatury.

Chodź, na tej stronie jest faktycznie świetna strona (http://prymat.net/oferta/rusztowania/rusztowania-elewacyjne/), która z pewnością Cię bardzo zaciekawi! Odnajdziesz w tamtym miejscu bardzo dużo ciekawych informacji.

Zachowują solidność nawet w środowiskach agresywnych, takich jak kwaśne deszcze oraz smog. Producenci takich cegieł (tak zwany klinkier elewacyjny) zapewniają również pokaźny zestaw kształtek uzupełniających, które są dopasowane do nich kolorem oraz fakturą, z których wykonuje się gzymsy wrocław, (sztukateriaabakus.pl) podokienniki czy stopnieschodów. Na rynku są również gotowe parapety czy łuki, które ułatwiają pracę i pozwalają na estetyczne wykończenie elewacji.

klinkier

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com

oferowane są w różnorodnych barwach, w zależności od użytego do ich produkcji surowca oraz metody wypalania. Najbardziej popularne kolory cegieł to różnorodne odcienie czerwieni i brązu. Jednakowoż klinkier produkuje się też w kolorach, jak żółty, biały, lecz także czarny. Dostępne są także cegły cieniowane – żółtobrązowe, czerwonobrązowe czy szaroczerwone (). Jak zdecydujemy się na jednolity kolor elewacji, powinniśmy pamiętać, aby przy układaniu mieszać cegły i fasety z kilku palet w celu uzyskania równomiernego odcienia, gdyż jedne z nich mogą być jaśniejsze, a inne ciemniejsze.

Możliwe jest również zestawianie różnych odcieni jednego koloru albo kilku różnych kolorów cegieł w elewacji. Poszczególne jej elementy, na przykład cokół czy obramienia okien i drzwi, jesteśmy w stanie zaakcentować odmiennym kolorem niż pozostała część elewacji. Cegły klinkierowe na elewacji można również łączyć z innymi materiałami, przykładowo drewnem, tynkiem, szkłem, ale również aluminium lub betonem. Wszystko jest zależne od stylu oraz klimatu domu oraz od kreatywności czy wyobraźni architekta, który najlepiej doradzi, jaki kolor wybrać albo z jakimi elementami go zestawić. Do wyboru mamy również różnorodne faktury cegieł klinkierowych. Bardzo często produkuje się gładkie albo ryflowane. oferują także inne cegły typu piaskowane, łamane oraz o nieregularnych wgłębieniach i nacięciach.