Spacerując po swej okolicy czasem podziwiam siedliska sąsiadów. Podziwiam sposoby jakimi udało im się pogodzić kompozycje ogrodu z wyglądem budynku. Niewątpliwie ważny jest projekt architekta na dom, jego dopasowanie do terenu na jakim ma stać, do przyzwyczajeń estetycznych lokalnej społeczności.

Nie będzie pasował zbudowany w Zakopanem domek w kierunku charakterystycznym dla Dolnego Śląska lub Pomorza, i na odwrót. Jeżeli idzie tak o projekt domku jak i odpowiedni do niego projekt ogrodu dobrze jest zaufać zdolnym, kompetentnym architektom. Sami możemy dajmy na to dobrać odcień tynków, gdyż poza odpowiednim kierunkiem architektonicznym istotne jest aby zastosować odpowiednią osłonę murów. Wybór tynku jest ogromnie istotną sprawą, nie tylko sprawą estetyki. Ma on przecież spełniać swe funkcje wiele lat.

otynkowany dom

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Prócz funkcji estetycznej będzie pełnić zadanie nie mniej znaczącą – musi ochraniać ściany naszego domostwa przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Odmienne cechy ma tynk zewnętrzny i wewnętrzny, bo stawia się im odmienne wymogi. Jeden ma sprostać zmieniającej się pogodzie, pozostały wygładzić nierówności, zmniejszyć chropowatość ścian, co może być metodą na przygotowanie naszych ścian do innych prac wykończeniowych.[źródło]

Wybór tynku powinien uwzględniać między innymi takie parametry jak wilgotność murów. Jeśli wiemy że z wilgotnym murem mamy do czynienia, zaprawa zaprawa ogniotrwała musi być wysoko przepuszczalna tak, aby wilgotność mogła być łatwo odprowadzona. Zarówno tynk zewnętrzny i wewnętrzny winny pochodzić od jednego producenta. Przyczyna jest banalnie prosta – każda fabryka stosuje troszkę inne specyfikacje, co może powodować po latach różnice w odcieniu i przez to zniweczyć nasze trudy.

Następne niebezpieczeństwo dla wyglądu naszego domku to … ptaki – ładne, prześlicznie świergotają, jednak mają tę wadę, iż potrafią zniszczyć nowiusieńką elewację. Rada na to jest nieskomplikowana, to jest wybór tynku winien paść na te z dodatkiem silikonu. Ewentualnie po otynkowaniu murów malujemy je farbą zawierającą silikon. Wartość jednostkowa wspomnianego tynku jest wprawdzie znaczna, jednak mamy pewność że wykonana tak elewacja będzie trwała, zaś kolory soczyste przez wiele, wiele lat. W efekcie tynkowanie takowe może okazać się mniej kosztownym, gdyż nic a nic po latach nie będziemy musieli korygować.