Kto z nas nie śni o własnym domu? Ale posiadanie go nie jest wcale tak prostą rzeczą. Głównym i decydującym czynnikiem są względy finansowe. Kiedy jednak uda nam się już uzbierać dostateczną kwotę wybudowanie czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami pomagającymi nam podczas już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Więcej cennych informacji można znaleźć na serwisach budowlanych. Znajdują się tam gotowe projekty wykonane przez wykwalifikowane firmy projektowe.

Inwestycję budowy domu poprzedza dobrze przygotowany projekt domu. Ekonomiczny dom jest z pewnością atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych najbardziej oszczędnych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego domu jest wybudowany przed dwoma laty przez rodzinę Köln dom w Północnej Nadrenii. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. SposobemKluczem do uzyskania takiego wyniku jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną użyto połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. Połączenie to pozwoliło mieszkańcom domu ciepłą wodę, a także centralne ogrzewanie (zobacz: iq-building.com.pl/index.php/inteligentny-dom/ogrzewanie) oraz w letnie dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej panującej na dworze.

Autor: OknoPlus

Część z nas decyduje się na kupno już wybudowanego budynku. By nie nabywać „kota w worku” powstał dokument określający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w podczas roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, mówi nam o ilości energii wykorzystanej do ogrzewania, uwzględniając nie tylko stan techniczny instalacji, a również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) oraz ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Posiadając w dłoni taki dokument, należy skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość domu. Pozostając przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej posiadający zawierający odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie zimnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza zabieranego z pomieszczenia. Budowa rekuperatora nie umożliwia na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. wykorzystanie takiego systemu i odpowiednie instalacje elektryczne Kraków w domu to kompromis pomiędzy oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją budynku.

drewniany dom

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com

jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba także wiedzieć jak ją właściwie wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym z rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Oczywiście musi być odpowiednio zrobione – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą odpowiedniego rezultatu. Najlepiej wykonanie zlecić obeznanemu monterowi. Wzięcie sprawy w własne ręce może tylko przysporzyć problemów oraz narazić nas na duże wydatki. Istotą tego rodzaju ogrzewania jest prawidłowe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie pomiędzy sobą nie powinna być zbyt duża (100-300mm), gdyż wtedy w domu zapanuje chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych należy zagęścić ilość rur, gdyż panują tam większe utraty ciepła.Chcąc takie ogrzewanie warto porządnie zapoznać się z wszelkimi zagadnieniami, gdyż prawidłowo wykonane zapewni nam domowe ciepło na wiele lat.

Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest istotne, lecz nie najistotniejsze. O wiele bardziej istotne jest zabezpieczenie go przed odwiedzinami niechcianych wizytatorów. Pierwszą przeszkodą na jaką musi trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwość rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części mieszczącej się w domu, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także skontrolować czy zostały one zamknięte. Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut chronieni możemy się oddać bardziej milszym rzeczom. Ozdabianie ścian sprawi nam wiele satysfakcji, a przy tym stworzy niesamowity efekt. Na pewno przydatne okażą się fototapety. Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dobrać nam fototapetę idealnie do naszego mieszkania. Mamy również możliwość zrobienia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś piękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się natura. Jej olbrzymie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał sposobność ją zobaczyć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. Aby móc całkowicie cieszyć się ich pięknem, trzeba poznać tajemnice jej hodowli i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Należy też nie zapominać, że ta ślicznotka jest trująca, dlatego musimy uważać na nasze pociechy i domowe zwierzątka. Kwiaty te na pewno będą się idealnie współgrać z pielęgnowanym i przystrzyżonym trawnikiem. By jednak cieszył nasze oko, o trawnik warto odpowiednio zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie należy również zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio pielęgnowany, gęsty i wyrównany może spełnić rolę placu zabaw dla naszych dzieci.

Aby być pewnym, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeżeli akurat nie mamy ochoty przebywać na słońcu schronienie da nam altana (sprawdź też: altany ogrodowe drewniane) ogrodowa. Jest bardzo ciekawym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać dowolną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku notorycznie pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce.Kiedy jednak pogoda nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, warte polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować piękny okaz, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.